Z Torunia na Filipiny. Pomoc dla biednych kobiet z Manili
04 lut 2024Ponad 57 tys. zł trafi na Filipiny, by umożliwić naukę zawodu i zakup maszyn do szycia dla kobiet, często młodych mam, zamieszkujących ubogie obszary Manili. Środki zebrała diecezja toruńska, a z inicjatywą kampanii pod hasłem „Nadzieja szyta na miarę” wyszła Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Wielkość pomieszczeń nie przekracza kilku metrów kwadratowych. Za ściany służą drewniane płyty, kartony i blacha. Nie ma dostępu do kuchni czy toalety. To jednak dom; choć nie najpiękniejszy, ale jedyny, na jaki stać rodziny i kobiety, często samotne mamy, do których próbują docierać pracujące na Filipinach Siostry Maryi Niepokalanej. Regularnie pojawiają się w ubogich dzielnicach. Towarzyszą potrzebującym w ich codziennych trudnościach. Poszukują rozwiązań dla ich dramatycznej sytuacji.
Siostra Klaudia Olejniczak, która jeszcze do niedawna pracowała w Manili, przywołuje historię jednej z kobiet. Jej dzieci przychodziły do sióstr na obiady. Ona, matka siedmiorga, mieszkała na wysypisku. Najmłodsi nie mieli możliwości uczyć się w szkole. Ich ojca wykorzystywały przestępcze mafie, a handel narkotykami doprowadził go do śmierci. Kobiecie pomógł kurs zawodowy, jaki zaproponowały siostry. Podjęła pracę, a jej dzieci mogą przez to nadrabiać zaległości w kształceniu.
Misjonarki zrozumiały, że praca jest najlepszym sposobem na wyciągnięcie ludzi z katastrofalnej biedy. W ubiegłym roku przygotowały warsztaty dla ok. 30 kobiet. „Po ich ukończeniu nasze podopieczne otrzymywały maszynę do szycia oraz materiał na rozpoczęcie własnej działalności. To ma sens i im pomaga” – zauważa siostra Klaudia.
Inicjatywy podejmowane na Filipinach postanowiła wesprzeć Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Stowarzyszenie zaprosiło do współpracy diecezję toruńską. Podjęta została specjalna zbiórka, by umożliwić siostrom z Manili przeprowadzenie kolejnych szkoleń.
„Każda z kobiet dostanie maszynę do szycia, której wartość to około 150 dolarów. Za 100 dolarów będą miały kupiony materiał, by miały od czego zacząć” – zauważył ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP. Wykładowca UKSW przyjechał do Torunia na podsumowanie zbiórki, w którym udział wziął ordynariusz diecezji ks. bp Wiesław Śmigiel.
„Bardzo się cieszę, że w diecezji toruńskiej udało się przeprowadzić taką akcję, która pomogła bardzo konkretnym ludziom. W ten sposób wyrażamy swoją misyjność. Podkreślamy, że nie tylko chcemy wspierać misje, ale zmieniać też mentalność. Chcemy mieć mentalność misyjną” – podkreślił ks. bp Śmigiel.
W parafiach udało się zebrać kwotę ponad 57 tys. zł.
„Zawsze, kiedy kobieta ma możliwość podjęcia pracy, zyskują na tym jej dzieci. Ta zasada sprawdza się na Filipinach, bo za każdą matką, jaka otrzyma maszynę do szycia i materiał, kryje się dziecko, które będzie mogło uczyć się w szkole. Na przykładzie Syrii i Libanu dostrzegamy, że jeśli w domu brakuje pieniędzy na żywność i leki, to już na pewno brakuje ich na edukację” – wyjaśnił ks. prof. Cisło.
Ks. bp Wiesław Śmigiel zwrócił uwagę, że Ojciec Święty Franciszek ogłosił przyszły rok jubileuszowym. Ordynariusz toruński dostrzegł związek między tym, co niebawem będzie działo się w Kościele a akcją wsparcia kobiet na Filipinach, jakiej towarzyszyło hasło „Nadzieja szyta na miarę”.
„Motto tego jubileuszu to +Pielgrzymi nadziei+, a więc nadzieja. Ta akcja to piękne przygotowanie. Papież poprosił nas, żebyśmy przygotowywali się modlitewnie do roku jubileuszowego, ale modlitwa bez uczynków nie przynosi rezultatu. Modlitwa jest po to, by owocowała w życiu konkretnymi uczynkami” – zauważył ks. bp Śmigiel.
Kampania „Nadzieja szyta na miarę” to kolejna inicjatywa PKWP realizowana we współpracy z diecezjami. Co roku misyjne projekty wspiera diecezja kaliska. Jej wierni przekazali środki m.in. na zakup maszyn do szycia dla młodych mam z RŚA oraz dla dzieci uczących się w Kamerunie, zwłaszcza dla Pigmejów.
Biuro Prasowe PKWP Polska