XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
14 lis 2024Ziemia Święta w kryzysie
10 listopada, podczas XVI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, uwaga wiernych w całej Polsce skierowana była ku Ziemi Świętej. Jest ona kolebką chrześcijaństwa, która, mimo swojego wyjątkowego znaczenia, zmaga się z głębokim kryzysem. Tegoroczne hasło „S.O.S. dla Ziemi Świętej” sygnalizuje pilną potrzebę wsparcia. Przypomina również o trudnej sytuacji chrześcijan w tym regionie. Wojna, bezrobocie i brak turystyki dotykają chrześcijan od pokoleń trudniących się rzemiosłem oliwnym. Głód, ubóstwo i niepewność stały się ich codziennością.
Ogólnopolskie obchody w duchu jedności
Obchody Dnia Solidarności rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą o 7:00 rano w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Tam właśnie wierni z całego kraju modlili się za prześladowanych chrześcijan. W ponad 10 tysiącach parafii w całej Polsce odbyły się specjalne nabożeństwa, a wieczorem wielu zgromadziło się na Apelu Jasnogórskim. Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w swoim specjalnym przesłaniu podkreślił znaczenie tego dnia: „Postarajmy się pomyśleć o wierzących w Ziemi Świętej, wesprzeć ich modlitwą, cierpieniem, wsparciem finansowym. Niech to będzie dzień naszej odpowiedzialności za Ziemię Świętą.” Jego słowa przypomniały, że chrześcijanie Bliskiego Wschodu każdego dnia walczą o przetrwanie w trudnych warunkach.
Krzyż jako codzienność
Ojciec Bernard Maria Alter OSB, opat senior opactwa Dormitio na Syjonie w Jerozolimie, odniósł się do symbolicznego znaczenia krzyża dla chrześcijan w Ziemi Świętej: „Jesteśmy Kościołem w cieniu krzyża, a szczególnie wyraźnie widać to w Ziemi Świętej. Nasza codzienność to życie w cieniu trudności, ale także w bliskości z nadzieją, że krzyż prowadzi do zmartwychwstania.” Te słowa przypomniały, że dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie krzyż symbolizuje nie tylko wiarę, ale również ciężkie realia codziennego życia. Ks. Jan Witold Żelazny, dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie, zauważył: „Często ci prześladowani chrześcijanie to nasi zapomniani bracia. Bracia, którzy podzielają naszą wiarę w Chrystusa i nadzieję zmartwychwstania, ale bracia, o których zapomnieliśmy.”
Nadzieja w rękach darczyńców
Dzień Solidarności otworzył również akcję „S.O.S. dla Ziemi Świętej,” podczas której Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca do wspierania chrześcijan poprzez zakup wyrobów z drewna oliwnego. Są one dostępne w sklepie internetowym stowarzyszenia. Każdy zakup czy darowizna to realna pomoc dla rodzin zajmujących się tym rzemiosłem od pokoleń, pozwalająca im przetrwać w trudnych warunkach Bliskiego Wschodu. „To nie są wielkie gesty, ale mają ogromne znaczenie,” podkreślał ks. Żelazny.
XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym przypomniał, że Ziemia Święta pozostaje naszą wspólną odpowiedzialnością. Chrześcijanie w tym regionie potrzebują modlitwy, wsparcia finansowego i świadomości, że nie są sami.
S.O.S. dla Ziemi Świętej – akcja pomocy trwa
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym zainaugurował akcję „S.O.S. dla Ziemi Świętej,” mającą na celu długofalowe wsparcie tamtejszych chrześcijan. Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca wszystkich do kupowania wyrobów z drewna oliwnego dostępnych w naszym sklepie. Każdy zakup to nie tylko wyjątkowy przedmiot o głębokiej symbolice, ale także realna pomoc dla rodzin zajmujących się rzemiosłem oliwnym od pokoleń. W ten sposób wspieramy chrześcijan w Ziemi Świętej, niosąc im wsparcie i nadzieję na lepsze jutro.