Wystawa „Kontekst jest tekstem” we wrocławskim biurze PKWP
04 paź 2022Do 11 października w Galerii Sztuki Stacji Dialog we Wrocławiu można oglądać wystawę pt. „Kontekst jest tekstem”. Autor próbuje przenieść odbiorców w okres PRL-u. Dzieli się swoim spojrzeniem na ten czas i staje w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich.
Galeria Sztuki Stacji Dialog to wspólna inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Na miejscu można już było oglądać wystawę rzeźby pt. „Głowy”, której autorem jest prof. Aleksander Zyśko, a także obrazy Alfonsa Nawareckiego.
„Od 8 września w Stacji Dialog mamy kolejną inicjatywę” – mówi dyrektor biura regionalnego PKWP we Wrocławiu ks. dr Andrzej Paś. Wystawa pt. „Kontekst jest tekstem” to propozycja, jaką zgłosił prof. Zbigniew Makarewicz. Na inicjatywę składają się m.in. teksty, obrazy, notatki i fotografie. Tytuł wystawy nawiązuje do słów Marzenny Kosińskiej z 1974 roku, jakie padły w trakcie sympozjum w Piotrkowicach na Dolnym Śląsku.
„+Kontekst jest tekstem+ to wystawa prac nie tylko wrocławskich, ale też międzynarodowych artystów, którzy chcieli pokazać, jak sztuką można bronić podstawowych wartości; wartości nieinstrumentalnych, jak prawda, dobro i piękno. Ta wystawa wpisuje się w czas, jaki będziemy przeżywać, w rocznicę męczeńskiej śmierci jednego z patronów PKWP bł. ks. Jerzego Popiełuszki” – zaznacza ks. dr Andrzej Paś.
Dyrektor regionalnego Biura PKWP we Wrocławiu wyjaśnia, że świadectwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki uczy nas, by zło zwyciężać dobrem. „To dobro pojawia się na naszej wystawie. Pokazuje ona, w jaki sposób w czasach PRL-u, gdy nasza ojczyzna była zniewolona systemem totalitarnym, byli ludzie chcący obronić wartość człowieka i jego prawa” – dodaje. Ks. dr Andrzej Paś zaznacza, że pojawienie się „Solidarności” stanowiło również impuls dla sztuki i artystów chcących iść drogą pokoju. „Pokój to jedna z tych wartości, jakich uczy nas Ewangelia. Poprzez sztukę możemy o niej mówić. I sięgnęli po nią artyści, którzy uczą nas, że chrześcijaństwo jest częścią naszej tożsamości ” – podsumowuje.
Na wystawę „Kontekst jest tekstem” składają się dzieła gromadzone od 1956 roku. Tytuł inicjatywy pokazuje swobodę artysty, który szuka najróżniejszych związków pomiędzy słowem i obrazem, a także między pojęciem i znakiem. Prof. Zbigniew Makarewicz próbuje przenieść odbiorcę do czasów PRL-u i podzielić się z nim swoim spojrzeniem na ten czas. By to uzyskać, zaangażował twórców z różnych specjalizacji: plastyków, poetów, fotografów. Obiekty pochodzą łącznie od 75 autorów z kraju i zagranicy. Obejmują sztukę pojęciową, poezjografię, poezję konkretną, utwory konceptualne czy interpretacje poematów.
Biuro Prasowe PKWP Polska