Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wyróżnienie dla polskiej sekcji PKWP

Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie odebrała z rąk ks. bp. Jana Ozgi pamiątkowy medal „Bene Merenti” za zasługi dla diecezji Doumé Abong-Mbang w Kamerunie. „To dzięki Darczyńcom możemy pomagać” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP.

Wyróżnienie dla polskiej sekcji PKWP

Ks. bp Jan Ozga na co dzień pracuje w Kamerunie, gdzie jest ordynariuszem diecezji Doumé Abong-Mbang. Kraj ten – jak wyjaśnia dyrektor sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło – „to jedno z tych miejsc w Afryce, w którym jest w miarę spokojnie”. Postępuje jednak radykalizacja. Do niedawna kościoły i kurie, a także miejsca zamieszkania księży i sióstr nie musiały być chronione zbrojnie. Dziś się to zmieniło, a przed takimi budynkami można spotkać żołnierzy z bronią.

W Kamerunie jest obecny Kościół. Ks. prof. Cisło zauważa, że działania misjonarzy pozwalają podnieść poziom życia i edukacji. „Kościół jest też mocno zaangażowany w służbę zdrowia, a działania sióstr i księży przekładają się na pomoc dla mieszkańców, której nie byłby w stanie zapewnić nikt inny” – wyjaśnia.

Misjonarze podejmujący pracę w Kamerunie brali udział w uroczystości 25-lecia sakry biskupiej ks. bp. Jana Ozgi. Ordynariusz diecezji Doumé Abong-Mbang obchodził jubileusz w rodzinnej parafii św. Wojciecha w Woli Raniżowskiej. Ks. prof. Waldemar Cisło, który reprezentował polską sekcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wyjaśnia, że „wydarzenie było okazją do tego, by podziękować Polakom za ich wsparcie materialne na rzecz misji w Kamerunie, a także pracującym zagranicą siostrom i księżom”. PKWP otrzymało od ks. bp. Ozgi honorowe odznaczenie „Bene Merenti”. To wyróżnienie za działania pomocowe w diecezji Doumé Abong-Mbang. Ks. prof. Cisło wyjaśnia, że to nagroda dla Darczyńców.

„Dzięki nim możemy tam pomagać w codziennym życiu misjonarzy, ich posłudze, np. poprzez dofinansowanie do środków transportu” – zaznacza dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia. Wylicza projekty podejmowane w Kamerunie, w tym m.in. budowę seminarium, utrzymanie kleryków, bez czego nie mogliby oni kontynuować nauki oraz wsparcie dla sióstr prowadzących szkoły i szpitale. „Dziękujemy za wszelką pomoc, na której korzysta Kamerun, ale też sąsiednie kraje, jak Republika Środkowoafrykańska, gdzie chrześcijaństwo zaczyna mieć coraz większe trudności” – podsumowuje ks. prof. Cisło.

Wyróżnienie dla polskiej sekcji PKWP

W ostatnich tygodniach projektem, któremu dużo uwagi poświęca polska sekcja PKWP, jest dożywianie dzieci z sierocińca w Ayos, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej. O szczegółach swoich działań Stowarzyszenie informowało w szerokim tekście poświęconym osieroconym dzieciom, doświadczającym dramatu wojen. WIĘCEJ: https://pkwp.org/newsy/osierocone_dzieci_wsrod_najwiekszych_ofiar_wojen.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW