Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wybory parlamentarne w Nigerii

NigeriaPrzed nami wybory w Nigerii, które planowo miały odbyć się 16 lutego, jednak Niezależna Krajowa Komisja Wyborcza Nigerii na kilka godzin przed otwarciem lokali wyborczych, zmieniła ich termin na kolejną sobotę (23.02).

Dodatkowo dzień przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi władze Nigerii poinformowały o 66 ofiarach śmiertelnych starć, do których doszło w stanie Kaduna między chrześcijańskimi rolnikami a muzułmańskimi pasterzami.

Przed tymi starciami o sytuacji w Nigerii dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN) wypowiedział się arcybiskup Jos – Ignatius Ayau Kaigama.

- W porównaniu z wcześniejszymi kampaniami przedwyborczymi obecna kampania, mimo że w jej trakcie zginęło kilka osób, jest umiarkowana, jednak część nieoficjalnych wypowiedzi niektórych polityków, można uznać za podżeganie do przemocy. Istnieje ogólne napięcie i obawa w społeczeństwie, ponieważ nikt nie wie, jakie mogą być reakcje tych, którzy już uważają, że wybory będą sfałszowane – podkreślił hierarcha.

Po wydarzeniach w stanie Kaduna, kard. Johna Olorunfemi Onaiyekana w wywiadzie dla Radia Watykańskiego zaznaczył, że na podjęcie decyzji o przesunięciu wyborów nie wpłynęły wydarzenia w Kadunie. - W Nigerii niemal każdego dnia dochodzi do morderstw, starć między różnymi grupami zbrojnymi, stąd ta ostatnia masakra wpisuje się w ciąg wydarzeń trwających od dłuższego czasu – komentował duchowny.

Hierarcha zapewnił o neutralności Kościoła nigeryjskiego w wyborach, zaapelował również do wiernych o modlitwę w intencji dobrych decyzji.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW