Wspólnota międzynarodowa musi się zaangażować w przywrócenie pokoju w Syrii
07 cze 2013Wywiad z J.E. Issamem Johnem Darwishem, melchickim arcybiskupem z Zahlé, w Libanie.
W Libanie starcia między zwolennikami i przeciwnikami Assada nadal trwają. Czy konflikt syryjski rozszerza się na Liban?
Abp Darwish : Tak. Sytuacja w Syrii ma bezpośredni wpływ na stabilność Libanu. Odczuwa się to w różnych dziedzinach. Konflikt sprawił, że upadł rząd. Wybory, które miały mieć miejsce w czerwcu, zostały przesunięte na później. Sytuacja w Syrii ciąży również na naszym rynku: z obawy przed konfliktem wielu turystów zrezygnowało z podróży do Libanu. Ponadto mamy ponad milion syryjskich uchodźców w kraju. Pomagamy im, jak tylko potrafimy. Tylko w mojej archidiecezji przyjęliśmy 700 rodzin. Jednakże Liban doświadcza swoich ograniczeń wobec takich tłumów. A ich liczba się powiększy, jeśli konflikt w Syrii będzie trwał.
Co mogą przedsięwziąć politycy Libanu, aby zachować stabilną sytuację w kraju?
Abp Darwish : Obawiam się, że politycy Libanu są bezsilni. Nie udało im się porozumieć ani co do prawa wyborczego, ani co do bezpieczeństwa wewnętrznego. Oto dlaczego Libańczycy naprawdę bardzo się boją, że wojna w Syrii rozciągnie się na Liban. Wspólnota międzynarodowa powinna więc naciskać także w interesie Libaun, aby wojna w Syrii się zakończyła. Jeśli nie, może się ona rozprzestrzenić na cały region.
Czy Ekscelencja sądzi, że wspólnota międzynarodowa będzie do tego zdolna? Rada bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, na przykład, jest zablokowana co do sprawy Syrii.
Abp Darwish : Wydaje się, że Moskwa i Waszyngton są obecnie w trakcie szukania zbliżenia. Dlaczego wzywam wspólnotę międzynarodową, aby się zaangażowała dla pokoju w Syrii. Konferencja dotycząca Syrii odbędzie się niedługo w Genewie. To doskonała okazja, aby wytworzyć nową drogę do pokoju. Wzywam szczególnie kraje europejskie, aby dokonywały presji na wszystkie strony zaangażowane w ten konflikt, aby zgromadziły się wokół stołu negocjacji.
Potęgi zachodnie uważają, że dymisja prezydenta Assada stanowi ważny krok w pojednaniu i w przywróceniu pokoju w Syrii. Czy Ksiądz Arcybiskup jest również tego zdania?
Abp Darwish : Nie sądzę, żeby to był odpowiedni moment, aby rozważąć taką ewentualność. Strony konfliktu powinny najpierw się spotkać i rozmawiać. Później zobaczymy, czy Assad będzie kontynuował lub nie.
Ale czy Ksiądz Arcybiskup naprawdę myśli, że gdy jest 80 000 zabitych, pojednanie w Syrii może nastąpić?
Abp Darwish : To nie jest łatwe. Jednakże istnieją próby zbliżenia. Niedawno uczestniczyłem w podróży z międzynarodową delegacją, której przewodniczyła Irlandka z Północy, Mairead Maguire, która otrzymała pokojową nagrodę Nobla. Udaliśmy się do Damaszku i tam spotkaliśmy się z obydwoma stronami. Przedstawiciele rządu, podobnie jak rebelianci, zapewnili nas, że w zasadzie są gotowi do negocjacji. Ale to będzie możliwe jedynie z pomocą wspólnoty międzynarodowej. Pokojowy dialog między Syryjczykami jest jedyną drogą prowadzącą do pokoju i do stabilnej sytuacji. Postępy na drodze demokracji będą mogły zostać poczynione tylko sposobem negocjacji i spotkań, nigdy przez wojnę. Ale najpierw walki i przelew krwi powinny zaprzestać.
PKWP/Oliver Maksan
(tł. s. A. Duda)