Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wołanie o pokój dla Syrii

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki oraz Dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło odwiedzili w dniach 17-22 lutego br., Syrię.

Głównym punktem wizyty była wspólna modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie wraz z Patriarchą Grzegorzem III Lahamem z Nuncjuszem oraz ze wszystkimi biskupami katolickimi w katedrze melchickiej w Damaszku.

Jak powiedział ks. abp Gądecki „Cel naszej wizyty miał charakter eklezjalny. Nie chcemy łączyć tej wizyty z polityką czy nawet tylko z pomocą humanitarną. Chcieliśmy w myśl słów św. Pawła „Tak więc, gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki” (1Kor 12, 26), polecić Bogu naszych Braci i Siostry Chrześcijan i dodać im nadziei. Zobaczyliśmy tu bardzo smutny obraz wojny. Jednak pomimo tej tragedii widzieliśmy wielki entuzjazm wiary. Modliliśmy się za tych, którzy zginęli oraz za tych, którzy cierpią. Dzięki Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie od ostatniego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym przekazano od naszych rodaków w Polsce dla Syrii 4,2 mln. zł. Modliliśmy się tutaj w Syrii również za darczyńców i przywozimy podziękowania od obdarowanych”.

To spotkanie wpisuje się w apel Papieża Franciszka o modlitwę o pokój. Jest też odpowiedzią na apel Patriarchów Grzegorza III Lahama oraz Louisa Raphaëla I Sako z Iraku o modlitwę i post podczas Wielkiego Postu w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie.

„Dar wspólnej modlitwy jest największym skarbem chrześcijan różnych obrządków. Modliliśmy się o pokój na całym świecie, a szczególnie w Syrii. Tam są nasi Bracia i Siostry w wierze. Oni błagają o pokój. Widzieliśmy dramaty rodzin, łzy, ból i zniszczenia” – powiedział ks. Cisło.

Wizyta odbyła się na zaproszenie Patriarchy Grzegorza III Lahama i była okazją do odwiedzenia wspólnot chrześcijańskich w Maluli (używany jest tam język Pana Jezusa), Saydnaya (Sanktuarium Matki Bożej Królowej pokoju) oraz w Damaszku.

W załączeniu fotorelacja z wizyty.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW