Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wizyta Papieża błogosławieństwem i źródłem nadziei dla mieszkańców Timoru Wschodniego

Oddanie Kościołowi katolickiemu jest jednym z wyróżniających aspektów kultury Timoru Wschodniego. Papież Franciszek będzie drugim papieżem, który odwiedzi ten obszar, ale pierwszym od czasu uzyskania niepodległości.

Wizyta Papieża błogosławieństwem i źródłem nadziei dla mieszkańców Timoru Wschodniego

Timor Wschodni jest jednym z najmłodszych państw na świecie, uzyskującym niepodległość w 2002 roku. Wizyta papieża Franciszka w dniach 9-11 września tego roku będzie pierwszą papieską wizytą od momentu uzyskania niepodległości. Timor Wschodni jest również krajem azjatyckim z najwyższym odsetkiem katolików, wynoszącym blisko 99 procent populacji, i jednym z zaledwie dwóch krajów o większości katolickiej w Azji, obok Filipin.

Rozmawiając z organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) w miejscowości Bobonaro w Timorze Wschodnim, gdzie pracuje jako misjonarka i pielęgniarka, siostra Cristina Macrino ze Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzenia Naszej Pani Fatimskiej mówi, że wizyta papieża Franciszka jest gorąco oczekiwana przez ludzi.

„Przygotowania są już w toku. Ludzie nie mogą się doczekać, by przeżyć to wydarzenie jak najintensywniej i najradośniej, oczekując, że będzie ono źródłem wielu błogosławieństw, a także nadziei dla narodu” – mówi portugalska siostra zakonna.

Papież Franciszek odwiedzi Timor Wschodni w ramach swojej podróży po Azji Wschodniej, która odbędzie się w pierwszych dwóch tygodniach września. Będzie to najdłuższa podróż papieża do tej pory. Wizyta rozpocznie się 2 września w Indonezji, najludniejszym kraju muzułmańskim na świecie, ale z znaczną mniejszością katolicką. Stamtąd 87-letni papież poleci do Papui-Nowej Gwinei, gdzie pozostanie do 9 września, a następnie do Timoru Wschodniego do 11 września. Podróż zakończy się w Singapurze, skąd papież Franciszek ma wrócić do Rzymu 13 września.

Wizyta Papieża błogosławieństwem i źródłem nadziei dla mieszkańców Timoru Wschodniego

Timor Wschodni, który zajmuje tylko połowę małej wyspy Timor i ma około 1,3 miliona mieszkańców, przez wieki był kolonią portugalską, ale został okupowany przez Indonezję w 1975 roku. Okupacja kraju zakończyła się w 2002 roku, po referendum niepodległościowym wspieranym przez społeczność międzynarodową.

Silne oddanie wierze katolickiej jest jedną z wyróżniających cech mieszkańców Timoru Wschodniego, a Kościół odgrywa bardzo ważną rolę w kraju, zwłaszcza na poziomie społecznym. Będzie to druga papieska wizyta na tym terytorium, po wizycie Jana Pawła II w 1989 roku.

Wizyta Papieża błogosławieństwem i źródłem nadziei dla mieszkańców Timoru Wschodniego

W tamtym czasie wizyta przyciągnęła uwagę świata na trudną sytuację mieszkańców Timoru Wschodniego. Timor Wschodni wciąż znajdował się pod indonezyjską okupacją, a papież odwiedził go podczas swojej podróży do Indonezji. W trakcie wizyty panowało pewne napięcie. Na przykład istniała wątpliwość, czy polski papież pocałuje ziemię po przybyciu do Timoru Wschodniego z Indonezji, jak zawsze robił, odwiedzając nowy kraj. To mogłoby rozzłościć rząd Indonezji, który nie uznawał niepodległości Timoru Wschodniego i mogło prowadzić do represji wobec katolickiej ludności Indonezji. Jan Paweł II pocałował krzyż i przycisnął go do ziemi zamiast tego.

Indonezyjska okupacja Timoru Wschodniego była świadkiem brutalnych represji wobec lokalnej ludności, wielu księży i zakonnic ryzykowało życie, broniąc obywateli przed nadużyciami wojskowymi.

Hasło wizyty papieża Franciszka, „Niech twoja wiara będzie twoją kulturą”, nawiązuje do tej historii i zachęca mieszkańców Timoru Wschodniego do pozostania wiernymi Chrystusowi.

Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) wspiera Kościół w jego misji w Timorze Wschodnim, zatwierdzając dziesiątki projektów na przestrzeni ostatnich dekad.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW