Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wietnam: Władze wietnamskie blokują budowę centrum pielgrzymkowego

Rząd zabronił katolikom w jednej parafii na północy Wietnamu dalszej budowy centrum pielgrzymkowego przy kaplicy sanktuarium, twierdząc, że budowa jest nielegalna.

„Od 20 listopada 2010 r. około 1000 miejscowych katolików pracowało na placu budowy przy centrum pielgrzymkowym św. Antoniego Padewskiego", powiedział o. Antoni Nguyen Dinh Thang, rektor centrum pielgrzymkowego reporterowi ucanews.com. Miejscowi katolicy wyrównali teren otaczający kaplicę i zbudowali ściany oporowe, aby zabezpieczyć miejsce przed osuwiskiem, gdyż centrum jest usytuowane na zboczu w dystrykcie Nghi Loc, w prowincji Nghe An.

Ks. Thang powiedział, że władze oskarżyły ich o nielegalną budowę centrum i nakazały wstrzymanie robót. Ponadto świeccy katolicy zostali przesłuchani, a traktory rolników, używane do przewozu materiałów budowlanych zostały zarekwirowane. Kaplica o powierzchni 80 m2 znajdująca się na działce 300 m2 jest zbyt mała, aby przyjąć wielu pielgrzymów, którzy tłoczą się na miejscu. „Chcemy powiększyć kaplicę, aby mogła łatwiej pomieścić pielgrzymów, którzy przybywają tłumnie na Msze św. we wtorki".

Duszpasterz powiedział, że około dwustu miejscowych nie-katolików przychodzi codziennie, aby modlić się przed figurką św. Antoniego. Wspomnienie św. Antoniego w dniu 13 czerwca gromadzi ok. 50.000 pielgrzymów. Katolicy usiłują dokończyć budowę centrum przed 115. rocznicą zapoczątkowania pielgrzymek (2013 r.). „Św. Antoni będzie nad nami czuwał" - stwierdził ks. Thang. Francuscy misjonarze wznieśli figurę św. Antoniego i kaplicę w 1898 r. Misjonarze zapewnili wyżywienie i medyczną opiekę miejscowym mieszkańcom oraz zasadzili drzewa na wzgórzu. W 1985 r. władze lokalne wycięły drzewa i posadziły w to miejsce eukaliptusy.

Te nowe drzewa nie były tak mocne jak stare, i osuwiska spowodowane deszczami ogołociły pola miejscowych katolików. W 2006 r. katolicy poprosili władze o rekompensatę za wycięcie drzew. Prośba została odrzucona, a katolikom zabroniono wznoszenia budynków na wzgórzu. Emerytowany biskup ordynariusz Paweł Maria Cao Dinh Thuyen z diecezji Vinh wyznaczył kaplicę jako diecezjalne centrum pielgrzymkowe. (ucanews.com/tłum. Etek)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW