Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wietnam: Kouniści chcą okraść Kościół. Konwent Sióstr św. Pawła w Hanoi przeznaczony do wyburzenia

Dom będący miejscem działalności charytatywnej, służący młodym kobietom w trudnych sytuacjach, dający schronienie osieroconym i niepełnosprawnym dzieciom, w którym Siostry rozdzielały „zupę miłosierdzia" wśród wielu ubogich pacjentów w szpitalach i prowadziły bezpłatną aptekę dla nich został siłą przeznaczony do rozbiórki.

Budynek, który był domem Zgromadzenia Sióstr Św. Pawła w Hanoi, jest zagrożony. Wśród wielu funkcji jest on schronieniem dla młodych kobiet, przytułkiem dla osieroconych i upośledzonych dzieci, bezpłatną apteką dla ubogich. Obecnie władze miasta wmawiają, że chcą zbudować w tym miejscu szpital. Wyraźnie nieracjonalny wybór miejsca został dokonany w lokalizacji, co do której archidiecezjalna Komisja Sprawiedliwości i Pokoju upomina się o prawa dla sióstr, by mogły nadal prowadzić swą działalność i przyczyniać się do rozwoju kraju.

Założone w 1883 r. wietnamskie Zgromadzenie Sióstr Świętego Pawła posiada swoją siedzibę w Hanoi, pod numerem 37 przy ulicy Hai Bai Trung, Trang Tien Ward, dystrykt Hoan Kiem. Od tego czasu, nawet podczas wojny między Południem i Północą siostry zawsze prowadziły działalność duszpasterską, posługę zdrowotną i społeczną dla ludności Hanoi i przyczyniały się do budowania dobra narodu.

Nawet okolica, w której znajduje się ich konwent, jest tradycyjnie związana z ideą ochrony i obrony ojczyzny.

Nazwa ulicy - Hai Ba Trung - jest upamiętnieniem dwóch kobiet, które sprzeciwiały się inwazji feudalnego reżimu chińskiego w dystrykcie Hoan Kiem i zapowiadały powrót magicznego miecza bogów, którym cesarz Le Loi (legendarny heros Wietnamczyków) w dawnych czasach już raz pokonał najeźdźców i zapobiegł ekspansji dynastii Mingów. W czasie walk o niepodległość Zgromadzenie posiadało 200 zakonnic, które poświęcały się działalności duszpasterskiej i społecznej wśród ubogich na północy kraju.

W 1954 r. wiele sióstr schroniło się w Da Nang i w Sajgonie. Jedenaście sióstr pozostało na świadectwo wiary. 10 z nich zmarło, a jedna z nich wciąż żyje w wieku 100 lat. „W tym czasie - wspomina siostra T. - sytuacja na północy była bardzo trudna. Ludzie żyli w biedzie, wojna, bombardowanie, życie i śmierć wszędzie. Własność zgromadzenia została w większości zajęta przez komunistyczne władze. Pozostawiono nam bardzo niewielką część".

Na szczęście po roku 1986, w okresie reform, siostry miały nadzieję, że uda się im odbudować zgromadzenie. Aby tego dokonać 1 marca 2010 wysłano 92 siostry do Hanoi.

Stworzyły one struktury działania charytatywnego, takie jak schronisko dla młodych kobiet w trudnej sytuacji, dom dla osieroconych i niepełnosprawnych dzieci, przedszkole i in. Rozdzielały „zupę miłosierdzia" wśród wielu ubogich pacjentów w szpitalach oraz prowadziły bezpłatną aptekę dla ubogich. Prowadzą również pracę misyjną na Północy kraju. (AsiaNews/PKWP/tłum. Etek)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW