Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wietnam: Komuniści niszczą kościoły. Czym? Minami

Dwie miny eksplodowały pod kaplicą Con Cuong w środkowym Wietnamie.

W budynku misji nocowały dwie zakonnice, które nie odniosły obrażeń. Eksplozja zniszczyła jednak pomieszczenia należące do tamtejszej wspólnoty parafialnej. W oświadczeniu wydanym przez diecezję Vinh wezwano władze prowincji do zapewnienia bezpieczeństwa katolikom i przestrzegania wolności wyznania. Był to już drugi atak na tę katolicką stację misyjną, jaki lokalni funkcjonariusze bezpieczeństwa przeprowadzili w ciągu dwóch tygodni. Katolikom zarzuca się brak rejestracji działalności religijnej, choć z drugiej strony ich dokumenty są blokowane przez reżimową administrację.

13 listopada wietnamska bezpieka dokonała najścia na ten sam ośrodek w czasie rekolekcji dla świeckich. W incydencie wzięło udział ponad 300 napastników z różnych służb. Kaplicę w Con Cuong obrzucono kamieniami, a przy pomocy megafonów i syren zagłuszano Mszę. Tajniacy wtargnęli również do kaplicy i wzniecali przepychanki, które miały sprowokować katolików. Diecezja Vinh zdecydowała się nie informować mediów po pierwszym najściu i rozwiązać nieporozumienie na drodze negocjacji. Wola strony kościelnej nie została jednak uszanowana - czytamy w oświadczeniu wietnamskiej diecezji.

Tymczasem w Hanoi doszło do kolejnego incydentu wokół parafii Thai Ha. Siły bezpieczeństwa pobiły i aresztowały ok. 30 osób biorących udział w protestach przeciwko zawłaszczeniu kościelnego terenu. Wśród zatrzymanych znalazło się trzech redemptorystów, którzy pracują w tej znanej stołecznej parafii. (RV)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW