Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wietnam: Katolicy potępiają karę więzienia dla obrońcy praw człowieka

Wyrok siedmiu lat więzienia dla Cu Huy Ha Vu „surowy i niesprawiedliwy".

Policjanci blokują ludziom dostęp do budynku sądu. Katolicy w Hanoi potępili wyrok więzienia wydany na prawnika dysydenta i obrońcę praw człowieka i określili go jako „zbyt surowy i niesprawiedliwy". Cu Huy Ha Vu, lat 53, aresztowany w listopadzie ub. r. został skazany na siedem lat więzienia prze Ludowy Sąd w Hanoi za rozpowszechnianie antyrządowej propagandy.

„Jesteśmy rzeczywiście bardzo rozczarowani tak ciężkim wyrokiem dla pana Vu, który jest niewinny i kocha naród" - powiedziała Anna Nguyen Thi Hue, lat 60, w pobliżu gmachu sądu.

Pani Hue powiedziała, że ona sama i inni katolicy z parafii Thai Ha „przyszli, aby poprzeć go (pana Vu) i modlić się, żeby sprawiedliwości stało się zadość". Powiedziała, że setki policjantów i nieumundurowanych urzędników bezpieczeństwa siłą rozpędziło zebranych na zewnątrz gmachu sądu i nie pozwoliło ludziom gromadzić się na ulicach i w okolicznych parkach. Policjanci również konfiskowali aparaty fotograficzne i telefony komórkowe ludziom chcącym zrobić zdjęcia. Jeden ze starszych katolików z parafii Ham Long powiedział, że wyrok był rażąco „niesprawiedliwy, ponieważ on (p. Vu) nie uczynił niczego, aby zaszkodzić krajowi, a jedynie wyrażał swe poglądy na tematy polityczne, społeczne i środowiskowe".

Rząd ryzykuje utratę zaufania u ludzi, ostrzegł. W dniach 2 i 3 kwietnia tysiące miejscowych katolików zgromadziło się na modlitewnym czuwaniu przy świecach w parafiach Bao Long, Ham Long, Thai Ha i Van Phuc, aby w ten sposób poprzeć pana Vu. o. Mateusz Vu Khoi Phung, redemptorysta, proboszcz parafii Thai Ha powiedział 2 kwietnia wobec czterech tysięcy ludzi zgromadzonych w kościele, że żona pana Vu, adwokat Nguyen Thi Duong Ha, oraz krewni poprosili o modlitwę za pana Vu, chociaż nie są katolikami. Oni również wzięli udział w modlitwie w kościele. Vu jest synem znanego wietnamskiego poety, który był rewolucyjnym towarzyszem i zaufanym Ho Chi Minh. Amerykański departament stanu wydał oświadczenie, stwierdzając, że Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone wyrokiem skazującym z 4 kwietnia i wzburzone oczywistym brakiem odpowiedniej procedury w postępowaniu sądowym oraz trwającym przetrzymywaniem w aresztach kilku osób, które w sposób pokojowy domagały się możliwości przysłuchiwania się rozprawie.

„Skazanie p. Vu jest sprzeczne z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i rodzi poważne wątpliwości co do postawy Wietnamu wobec stosowania prawa i popierania reform. Żaden człowiek nie powinien być więziony za korzystanie z prawa do swobodnego wyrażania myśli" - stwierdza oświadczenie. (ucanews.com/PKWP/tłum. Etek)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW