Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wietnam: ataki na chrześcijan w czasie sprawowania mszy św.

W Hanoi grupa bandytów związanych z Patriotycznym Frontem Wietnamu, namówiona przez władze lokalne, zaatakowała wiernych zgromadzonych w domu modlitwy w Con Cuong - prowincja Nghe, diecezja Vinh - podczas niedzielnej mszy św.

Atak na wspólnotę katolicką miał miejsce wieczorem 1 lipca i jest ostatnim z serii incydentów zawiązanych z prześladowaniem wspólnot chrześcijańskich. Ataki te zostały zapoczątkowane w listopadzie ubiegłego roku. Anonimowe źródła poinformowały AsiaNews, że tak zwana "władza lokalna" dała do 25 dolarów "odszkodowanie" dla bandytów, którzy dopuścili się pobicia księży i świeckich, gdy ci zebrali się, aby sprawować Eucharystię.

Wieczorem 1 lipca, jak co niedzielę, ks. JB Nguyen Đình Thuc spotkał się z wiernymi w kaplicy Con Cuong, aby sprawować Mszę św. Nieoczekiwanie grupa bandytów - zapewne powiązanych z ruchem nacjonalistycznym - wtargnęła do kaplicy i zakłóciła modlitewne spotkanie wiernych. Podżegany przez lokalne władze tłum, któremu zapłacono za ten atak na wspólnotę katolicką, uderzył z siłą i brutalnością, raniąc kilkadziesiąt osób. Jedna z poszkodowanych, pani Maria Ngo Thi Thanh, ma ciężkie obrażenia głowy i została hospitalizowana na oddziale intensywnej terapii.

W ostatnich tygodniach policjanci Con Cuong patrolowali ulice samochodem, nadając przez głośnik slogany i hasła propagandowe oraz ostrzeżenia wobec katolików - świeckich i duchownych - w związku z nielegalnym odprawianiem mszy św. Niektóre rodziny potwierdzają, że "lokalne władze nie wiedzą" lub udają, że nie znają "praw dotyczących wolności religijnej w Wietnamie." Policja i agenci bezpieczeństwa zastraszają chrześcijan i zmuszają ich do złożenia przyrzeczenia, że nie będą brali udziału w ceremoniach religijnych w przyszłości. "W ten sposób łamią prawa Wietnamu i podstawowe prawa człowieka"- mówią członkowie wspólnoty katolickiej.

Jednak mimo gróźb i prześladowań, które trwały przez półtora roku ks. B. Nguyen Đình Thuc odprawiał mszę świętą niedzielną i obrzędy związane z głównymi świętami. W odpowiedzi, władze lokalne wzmogły swoją politykę wymuszania "przez mobilizację setek osób, w tym policjantów, tajnych agentów i grup bandytów", którzy rzucają kamieniami w wiernych i dokonują zatrzymań. Informatorzy agencji AsiaNews, pozostający anonimowi ze względów bezpieczeństwa, mówią że sprawcy przemocy "są nagradzani 25 dolarami każdy" za swoje działania skierowane przeciwko pokojowo nastawionym wiernym.

W odpowiedzi na kolejny atak, parafianie protestowali przed siedzibą Komitetu Ludowego okręgu Con Cuong, prosząc lokalnego sekretarza partii, aby położył kres naruszeniom prawa oraz prosili o poszanowanie zasad wolności religijnej. Lokalni przywódcy nadal ignorują te żądania i w dalszym ciągu wysyłają policjantów, aby nękali wiernych. W ostatnich tygodniach funkcjonariusze kontroli ruchu zamknęli dostęp do kościołów, co bardzo utrudnia udział w mszach św. i innych nabożeństwach religijnych. Wierni oczekują mocnego i zdecydowanego stanowiska biskupa diecezji Vinh w obronie wolności religijnej.

Asia News

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW