Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„Wierzymy w pomoc Maryi, Matki Bożej”

Nadzieja związana z aktem poświęcenia 25 marca 2022 r.

UkrainaZdj. Mariusz Krawiec, Família Cristã / Figura Matki Bożej Fatimskiej w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, Ukraina, 18 marca 2022 r.

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie minęły cztery tygodnie. Wielu chrześcijan pokłada nadzieję na jej zakończenie w akcie poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, jakiego dokona papież Franciszek 25 marca 2022 r. w duchowej łączności z biskupami i wiernymi całego świata. Biskup Odessy Stanisław Szyrokoradiuk powiedział Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International): „Z wielką nadzieją, wraz z całym światem, modlimy się i prosimy o modlitwę. Wierzymy w pomoc Maryi, Matki Bożej”.

„Mój Boże, tylu ludzi umiera każdego dnia”

„O ile w pierwszych czterech tygodniach wojny Odessa była jeszcze stosunkowo nietknięta walkami, o tyle teraz miasto jest pod ostrzałem i często dochodzi do alarmów lotniczych” - mówi z niepokojem bp Shyrokoradiuk i dodaje: „Nieustannie obawiamy się ataku od strony morza”. Odessa leży nad brzegiem Morza Czarnego, niedaleko Krymu, gdzie stacjonuje wiele rosyjskich okrętów wojskowych. Myślenie o swoich parafiach i mieszkańcach regionu jest dla biskupa stałym powodem „udręki i bólu”. Hierarcha dodaje z przejęciem: „Mój Boże, codziennie umiera tylu ludzi!”. Pomimo ciężkich walk, wspólnoty katolickie w Odessie i innych częściach kraju przygotowują się do aktu poświęcenia, odmawiając nowennę i inne modlitwy.

Tak jest również w Charkowie na wschodzie Ukrainy. Wiadomość wideo przesłał stamtąd do PKWP bp Pavlo Honczaruk: „Chciałbym podzielić się z wami moją radością wynikającą z inicjatywy papieża Franciszka, który chce poświęcić Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi”. Od początku wojny Charków był jednym z najintensywniej atakowanych miejsc w kraju. Biskup Honczaruk przedstawił niedawno PKWP dowody na niszczenie przez najeźdźców prywatnych budynków mieszkalnych. Dach jego domu również został trafiony pociskiem.

Akt poświęcenia jest „znakiem zwycięstwa Boga”

W samym środku cierpienia i zniszczenia akt poświęcenia jest „znakiem zwycięstwa Boga, miłości, dobroci i życia” - dodaje bp Honczaruk. „Nasza diecezja, podobnie jak inne na Ukrainie, również zaczęła odmawiać nowennę do Niepokalanego Serca Maryi, a teraz bezpośrednio przygotowujemy się do tego pięknego wydarzenia”. W swoim przesłaniu wysłanym PKWP, hierarcha wezwał do „odmawiania różańca, aby prosić o wstawiennictwo Maryi”.

25 marca 2022 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie o godz. 17.00 papież Franciszek dokona zawierzenia i poświęcenia świata, w tym szczególnie Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi. Wezwał również biskupów całego świata do przyłączenia się do tego aktu.

Poprzez to zawierzenie papież Franciszek odpowiada na prośbę Konferencji Episkopatu Ukrainy i wielu wiernych z całego świata. Akt poświęcenia ma swoje korzenie w objawieniach maryjnych w Fatimie (Portugalia) w 1917 roku. Papieże wielokrotnie poświęcali całą ludzkość Sercu Maryi, a szczególnego aktu w jedności z biskupami całego świata dokonał papież Jan Paweł II w 1984 r. Niedawno, na prośbę Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Sanktuarium Maryjne w Fatimie w Portugalii przesłało do Lwowa pielgrzymującą kopię cudownej figury Matki Bożej Fatimskiej.

Na potrzeby aktu poświęcenia przewidzianego na 25 marca Watykan opublikował specjalną modlitwę zawierzenia:

https://www.vatican.va/content/francesco/pl/prayers/documents/20220325-atto-consacrazione-cuoredimaria.html

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW