Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wielka Brytania: Bronić wolności religijnej

Podczas spotkania międzywyznaniowej delegacji w ambasadzie Pakistanu w Londynie został wygłoszony apel o wolność religijną oraz o podjęcie działań w celu zwalczenia przemocy w Pakistanie.

W trakcie 30-minutowej dyskusji z udziałem Nazim Khan Ghauri MBE z Ahmadiyya Muslim Association, Cherrie Anderson, wokalistki zespołu młodzieżowego Ooberfuse, Johna Pontifex z PKWP oraz Stephena Anjum, który uciekł przed prześladowaniami w Pakistanie wraz ze swoją rodziną, przedstawiono raporty i analizy pokazujące przypadki nietolerancji wobec mniejszości religijnych w Pakistanie.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że mniejszości religijne w Pakistanie muszą mieć zapewnione większe bezpieczeństwo i że muszą zostać podjęte konieczne działania mające na celu zwalczanie nasilającego się ekstremizmu, co zwiększa ryzyko przemocy ze strony islamistów.

Odpowiadając na te obawy, Raheel Tariq, sekretarz polityczny Wysokiej Komisji Pakistanu, zapewniła delegatów, że jej kraj jest przywiązany do demokracji, pokoju i sprawiedliwości.

Delegacja złożyła ponadto petycję o uwolnienie Asii Bibi, chrześcijańskiej matki pięciorga dzieci, która została skazana na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi i przekazała książkę "Blasphemy", która opowiada jej tragiczną historię.

Spotkanie, które miało miejsce w czwartek (14 czerwca), poprzedzone zostało krótką demonstracją na zewnątrz budynku ambasady w Knightsbridge, aby w ten sposób upamiętnić trzecią rocznicę uwięzienia pani Bibi.

Wilson Chowdhry, przewodniczący British Pakistani Christian Association powiedział, że pani Bibi nadal cierpi niesprawiedliwość czekając na apelację jej wyroku i przedstawił problemy prawne oraz związane z zachowaniem porządku społecznego, które szczególnie dotykają mniejszości religijne.

Kolejne przemówienia wygłosili pan Anjum i Brian Scully z chrześcijańskiej organizacji broniącej praw człowieka Open Doors oraz pan Pontifex, który został poproszony o to, by na tym spotkaniu reprezentował Konferencję Episkopatu Anglii i Walii.

Zespoły Ooberfuse oraz Kingdom of Herts wykonywały piosenki skomponowane na cześć pani Bibi i chrześcijan w Pakistanie. Ponadto Hal St. John z zespołu Ooberfuse przeczytał kilka fragmentów z angielskiej wersji ksiązki „Blasphemy".

Po zakończeniu spotkania, pani Anderson powiedziała: "To był bardzo hojny gest ze strony Wysokiego Komisarza Pakistanu, ze pozwolił nam podzielić się naszymi obawami z jego przedstawicielem, panią Tariq. Dzięki temu mieliśmy okazję wyjaśnić jak prawo o bluźnierstwie jest stosowane, i co w praktyce prowadzi do dyskryminacji nie tylko mniejszości chrześcijańskich ale także ... muzułmanów Ahmadiyya".

John Pontifex, który sporządził szereg raportów na temat prześladowanych chrześcijan, powiedział: "Pani Tariq odpowiedziała na nasze obawy i różnorodne skargi z wielką uprzejmością. Poświęciła nam dużo swojego czasu. W okresie narastającego napięcia, konieczne jest, aby ludzie wszystkich wyznań i będący poza wspólnotami wyznaniowymi w Pakistanie uzyskali wyraźne zapewnienie ze strony państwa, że nienawiść, przemoc i dyskryminacja religijna nie będą tolerowane, a wolność i sprawiedliwość nie są tylko ładnie brzmiącymi słowami, ale będą rzeczywiście fundamentem życia społecznego".

PKWP (tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW