Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Więcej pielgrzymów w Ziemi Świętej

Choć do Ziemi Świętej przybywa więcej pielgrzymów, sytuacja chrześcijan wciąż jest bardzo trudna. Izraelowi nie zależy na szybkim powrocie turystyki – mówi ks. Paweł Antosiak z PKWP.

Ziemia ŚwiętaZdj. ACN International / Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie

Chrześcijanie w Ziemi Świętej, zamieszkujący terytoria Palestyny i Izraela, utrzymują się głównie z turystyki. To często jedyny sposób na ich utrzymanie, zwłaszcza, gdy są dyskryminowani i nie mają dostępu do normalnej pracy i edukacji. Grupy pielgrzymkowe zatrzymują się w ich hotelach. Kupują wytwarzane przez nich przedmioty religijne.

Na czas pandemii ruch pielgrzymkowy do Ziemi Świętej zamarł.

„Potrzebujemy pielgrzymów, bo po bardzo trudnych 16 miesiącach oznaczają oni pracę i powrót do normalnego życia dla rodzin żyjących z turystyki” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim łaciński patriarcha Jerozolimy ks. abp Pierbattista Pizzaballa.

Do ruchu turystycznego sprzed pandemii wciąż jest daleko – informuje Radio Watykańskie. Pojawiają się jednak pierwsze grupy z zagranicy. Osoby chcące zwiedzić Ziemię Świętą muszą poddać się obowiązkowym testom na covid-19, a w kościołach, podobnie jak w innych przestrzeniach zamkniętych (m.in. w sklepach i środkach transportu), nie wolno zapomnieć o maseczce.

„Dla Izraela turystyka nie jest ważna. Niektórzy łudzą się, że Izrael będzie chciał jak najszybciej otworzyć turystykę. To nie jest prawda. W większości do Ziemi Świętej pielgrzymują chrześcijanie. To jest coś, co podważa myślenie Żydów, że Chrystusa nie było, a jak był, to był fałszywym prorokiem. Dlatego Izraelowi nie zależy na szybkim powrocie turystyki” – wskazuje ks. Paweł Antosiak z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Obok pandemii, wyzwaniem dla chrześcijan pozostaje postawa muzułmanów. Coraz więcej muzułmańskich rodzin produkuje i sprzedaje dewocjonalia, co prowadzi do ekonomicznego wyeliminowania chrześcijan. Realne pozostaje ryzyko, że naszych sióstr i braci zabraknie na terenach, na których żył Chrystus.

Pomoc do chrześcijan w Ziemi Świętej od lat kieruje Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

„Współpracujemy z chrześcijańskimi rodzinami. Kupujemy od nich rzeczy wyprodukowane w Ziemi Świętej, wyprodukowane z drzewa oliwnego. Dajemy im pracę i zarobek, a przez to również szansę pozostania tam na miejscu. Nam wszystkim powinno zależeć na tym, żeby w miejscach dla nas najświętszych oni byli obecni. Choćby w takim czasie jak pandemia. Gdy nie ma pielgrzymów, w tych najświętszych dla nas miejscach ciągle są oni. Czuwają i dbają o te miejsca” – podkreśla ks. Paweł Antosiak.

Produkty wytwarzane przez chrześcijan z Ziemi Świętej są do nabycia w naszym sklepie internetowym: https://pkwp.org/sklep.

ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW