Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Wenezuelski kryzys: „Musimy wyjść z tej sytuacji w sposób pokojowy”

Kardynał Baltazar Porras, abp Meridy i administrator apostolski Caracas wsparł kampanię Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International) mającą na celu pomoc kościołowi w Wenezueli.

Wenezuelski kryzys

- W Wenezueli 30% dzieci cierpi z powodu niedożywienia, 60% rodzin codziennie szuka jedzenia na ulicy, wzrósł poziom cenzury - 85% mediów boryka się z ograniczeniami, wolność prasy jest również zagrożona, do tego codziennie kraj opuszczają młodzi ludzie – podkreśla kardynał Porras.

Jednak Kościół katolicki w Wenezueli nie traci nadziei i całkowicie poświęca się pomocy ludziom w kryzysie społecznym, politycznym, gospodarczym i humanitarnym. - Kościół działa twórczo, aby służyć innym, w najpopularniejszych dzielnicach obecność Kościoła jest imponująca, zaangażowany jest w każdą sferę życia i robi to z oddaniem, co mnie bardzo buduje – zaznacza hierarcha.

Odpowiadając na kryzys, wiele wenezuelskich parafii zostało przekształconych na sale jadalne i przychodnie. „Wszyscy jednoczą się, aby rozwiązywać wspólne problemy, ludzie prości i pokorni, tak jak w Ewangelii dają tyle ile mają, co jest niesamowite. Do tego trzeba doliczyć zaangażowanie duchownych oraz wielu świeckich, którzy nie tylko rozdają jedzenie, ale również poświęcają swój czas dla drugiego człowieka” – dodaje kardynał.

Wenezuelski kryzys

Jak arcybiskup Meridy widzi przyszłość Wenezueli?

„Chcemy wyjść z tej sytuacji w sposób pokojowy i demokratyczny, bez języka nienawiści, wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem, nie możemy budować murów. Musimy zrobić coś ponad podziałami politycznymi i ideologicznymi, priorytetem jest budowa wrażliwych sumień, co będzie owocować dla przyszłych pokoleń”.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) wspiera księży, zakonników i zakonnice, świeckich, katechetów i seminarzystów, aby odpowiedzieli stanowczo na kryzys, w którym znajduje się ten kraj. Oprócz pomocy w zakresie formacji duchowej, powstają także humanitarne projekty kryzysowe, polegające na budowach studni, wsparciu stołówek parafialnych czy zakupach generatorów elektrycznych.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW