Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Watykan potępił ataki na kolejne kościoły w Kenii

Co najmniej 17 osób zginęło, a ponad 40 zostało ciężko rannych w atakach na dwa wypełnione wiernymi kościoły. Do zamachów doszło w mieście Garissa na północy Kenii.

Uzbrojeni i zamaskowani mężczyźni, w trakcie niedzielnych nabożeństw, wrzucili do świątyń granaty. Ataki przeprowadzono na katolicką katedrę oraz znajdujący się opodal kościół protestancki.

Kolejne krwawe zamachy na modlących się chrześcijan watykański rzecznik prasowy określił jako zatrważające i budzące ogromny niepokój.

„Wydaje się, że dla grup terrorystycznych ataki na chrześcijan zebranych w niedzielę w ich miejscach kultu stają się szczególnie skuteczną metodą siania nienawiści i strachu. Trudno wręcz nazwać nikczemność przemocy wymierzonej w niewinnych ludzi zebranych na modlitwie" - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Federico Lombardi. Wskazał, że „nie wystarczy wyrażenie naszej bliskości z ofiarami, trzeba umacniać i rozpowszechniać prawo do wolności religijnej chrześcijan. Należy też przeciwstawić się nieodpowiedzialnym działaniom, które prowokują nienawiść między różnymi religiami, a także skutecznie pomagać w rozwiązaniu dramatycznych problemów Somalii, które odbijają się na całym regionie".

Kenijskie miasto Garrisa, gdzie doszło do zamachów na kościoły, leży 140 km od granicy z Somailą i 70 km od ogromnego ośrodka dla uchodźców Dadaab. Dwa dni wcześniej uzbrojeni mężczyźni uprowadzili tam czterech pracowników i zastrzelili kierowcę. W ośrodku przebywa aktualnie blisko pół miliona somalijskich uchodźców.

W ostatnich miesiącach Kenia wielokrotnie była sceną podobnych wydarzeń. Władze tego kraju przypuszczają, że za zamachami stoją powiązane z Al-Kaidą muzułmańskie bojówki Al-Shabaab.

Radio Watykańskie

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW