Watykan: Kapłani i zakonnicy zabici w 2013 roku
20 sty 2014Według Agencji Fides 22 duszpasterzy (w większości kapłanów) zginęło na całym świecie w 2013 roku. Liczba zabitych duchownych podwoiła się w porównaniu z 2012, kiedy zginęło 13 duszpasterzy.
W nocy z 31 grudnia 2013 na 1 stycznia 2014 roku zginął ksiądz Eric Freed, który pełnił posługę duszpasterską w Eureka, stan Kalifornia. Śledztwo w sprawie zabójstwa kapłana trwa.
Po raz piąty z rzędu Ameryka Łacińska, jest kontynentem, gdzie zginęło najwięcej duchownych. Krajem zasługującym na szczególną uwagę na tym obszarze jest Kolumbia.
Duszpasterze, którzy zginęli w 2013 roku to: 19 kapłanów, 1 siostra zakonna i 2 osoby świeckie. W poprzednim roku w Ameryce Łacińskiej zginęło: 15 kapłanów (w tym 7 w Kolumbii, 4 w Meksyku i po jednym w Brazylii, Wenezueli, Panamie i Haiti). W Afryce śmierć ponieśli: jeden kapłan w Tanzanii, jedna siostra zakonna na Madagaskarze i jedna osoba świecka w Nigerii. W Azji zginęło po jednym kapłanie w Indiach i Syrii. Na Filipinach zginęła jedna osoba świecka, zaś w Europie we Włoszech jeden kapłan został zamordowany.
Ta lista nie zawiera jedynie misjonarzy Ad Gentes, tylko wszystkich duszpasterzy, którzy zostali zamordowani. Agencja Fides nie proponuje użycia terminu męczennicy w swoim etymologicznym znaczeniu: „świadkowie”, gdyż to już jest sprawa Kościoła, aby osądzić ich możliwe zasługi, a także z powodu posiadania niewielkiej ilości informacji w wielu przypadkach co do życia jak i okoliczności śmierci.
W 2013 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny sześciu zakonnic ze zgromadzenia Sióstr Ubogich z Bergamo, które zmarły na wskutek zarażenia się wirusem gorączki krwotocznej Elboa w Kongo w 1995 roku. Kandydatki na ołtarze są określane jako: „męczennice miłości”, gdyż nie opuściły zarażonej wirusem ludności i udzielały opieki medycznej chorym ludziom. Na szczycie diecezjalnym zakończył się proces beatyfikacyjny Luisy Mistrali Guidotti, która była członkiem kobiecego związku misjonarzy medycznych. Luisa zginęła w 1979 roku w Rodezji towarzysząc pewnej kobiecie w ciąży w drodze do szpitala. Ruszył także proces beatyfikacyjny księdza Mario Vergara, z Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych (PIME), i świeckiego katechisty Isidore Ngeri Ko Lat, którzy zostali zamordowani z nienawiści do wiary w Republice Związku Mjanmy w 1950 roku. W poprzednim roku 25 kwietnia odbyła się beatyfikacja księdza Pino Puglisi. „Jego szlachetność i nieustająca praca misyjna zderzała się z logiką życia, która jest w sprzeczności z wiarą. Mafia utrudniała jego duszpasterskie działania stosując zastraszenie, groźby, pobicia i wreszcie morderstwo z nienawiści do wiary”- pisał biskup Sycylii.
Wielki niepokój budzi los wielu innych duszpasterzy, którzy zostali porwani lub zaginęli i nie ma żadnych wieści co do ich losu. Przykładem tego są trzej Augustianie od Wniebowzięcia z Kongo, którzy zostali porwani w północnym Kivu, Demokratyczna Republika Konga, w październiku 2012. W Kolumbii zaginął kapłan i od wielu miesięcy nie ma o nim żadnych informacji. Od trzech lat trwa krwawy konflikt w Syrii, który nie oszczędza chrześcijan. Nadal pozostaje nieznany los: ojca Paul Dall’Oglio, SJ, dwóch biskupów (Grekokatolickiego biskupa Boulos al-Yazigi i należącego do Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego biskupa Gregorios Yohanna Ibrahim) i zakonnic z klasztoru Santa Tecla. W ostatnim czasie ksiądz Georges Vandenbeusch, francuski „Fidei Donum”, został uwolniony po tym, jak został porwany ze swojej plebanii w Nguetchewe w Kamerunie.
W większości przypadków duchowni zostali zamordowani podczas rabunków, a w niektórych okolicznościach podczas napadów. Te ostatnie są oznaką upadku moralnego, ekonomicznej i kulturalnej biedy, która generuje przemoc i brak poszanowania dla życia ludzkiego. Wszystkie ofiary żyły w tej społecznej sytuacji, wykonując misję głoszenia Ewangelii bez robienia sensacji i przez pokorę w codziennym życiu.
Jak wskazał Ojciec Święty Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański dnia 23 czerwca 2013 roku: „W ciągu 2000 lat mnóstwo mężczyzn i kobiet straciło życie za wierność Jezusowi Chrystusowi i Jego Ewangelii”. Ta prowizoryczna lista, sporządzana co roku przez agencję informacyjną Fides, musi być dodana do długiej listy wielu osób, o których nigdy się nie dowiemy i którzy cierpią prześladowania w każdym zakątku na świecie za wiarę w Jezusa. „Pomyślmy o wielu naszych braciach i siostrach, którzy cierpią prześladowania z powodu wyznawanej wiary. Jest ich wielu. Być może jest ich teraz więcej niż w minionych stuleciach. Jezus jest z nimi. My także jesteśmy z nimi zjednoczeni w naszych modlitwach i miłości. Podziwiamy ich odwagę i świadectwo wiary. Oni są naszymi braćmi i siostrami, którzy cierpią w wielu miejscach na świecie za wierność Jezusowi Chrystusowi”- powiedział papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański 17 listopada 2013 roku.
Agenzia Fides
Tłumaczenie z j.ang. na j.pol. mgr Marcin Rak