Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Warszawa: Polskie inicjatywy, które zwracają uwagę na ciężką sytuację chrześcijan w Chinach

W niedzielę w centrum Warszawy, Poznania i Łodzi staną ogromne plansze do gry w chińczyka. Zamiast pionków po planszy chodzić będą ludzie. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na tragiczną sytuację chrześcijan w Chinach. Happening, zatytułowany „Mejd in Czajna", organizuje Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie, czyli popularnej oazy.

Z Chinami jesteśmy związani od trzech lat. Co roku przyjeżdża do nas na rekolekcje grupa studentów z diecezji Handan. Teraz postanowiliśmy zwrócić uwagę na problemy chrześcijan w Chinach - tłumaczy Marcin Skłodowski, jeden z organizatorów akcji.

Oprócz gry na wielkich planszach będą konkursy i quizy dotyczące Państwa Środka, a także zawody w jedzeniu pałeczkami. Do Warszawy mają przyjechać chińskie zakonnice, które od trzech lat przebywają w Polsce i które opowiedzą o życiu chrześcijan w swoim kraju. Happening ma być jednak imprezą radosną. - Nie chcemy mówić tylko o tym, jak prześladowany jest Kościół w Chinach. Chcemy, żeby ludzie zobaczyli, jak Chińczycy trwają w wierze i jak o nią walczą - podkreśla Skłodowski. - Nie ukrywam, że liczymy na przyciągnięcie sponsorów - dodaje.

Sponsorzy są zaś potrzebni, aby pokryć koszty kolejnych oazowych rekolekcji chińskich studentów w Polsce. W tym roku, oprócz grupy z Handan, mają przyjechać młodzi ludzie z Szanghaju. - To dla nich wielkie przeżycie. Dostają u nas zastrzyk naszej religijności i energii, bo wspólnota jest dość mała i ograniczana przez władze - mówi o. Antoni Koszorz, który pierwszy namówił młodzież z Handan do przyjazdu do Krościenka.

Termin inicjatywy - 22 maja - nie jest przypadkowy. Dwa dni później odbywa się światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. - Szczególnie teraz warto o tym mówić, bo w Chinach trwa akcja niszczenia Kościoła. Zatrzymywani są wierni i kapłani, organizowane są łapanki, rozbijane wspólnoty - przypomina dr Tomasz Korczyński z Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

("Rzeczpospolita", autor: Oskar Górzyński)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW