W Bangladeszu utrzymuje się napięcie: instytucje kościelne pod ochroną policji
01 lip 2013Pomoc Kościołowi w Potrzebie obserwuje z wielkim niepokojem utrzymujące się napięcie w Bangladeszu. W diecezji Dinajpur, w północno-zachodniej części kraju, katolicy byli wielokrotnie atakowani przez muzułmańskie grupy – mówi szefowa indyjskiej sekcji PKWP pani Véronique Vogel.
Według biskupa diecezji Dinajpur, Sebastiana Tudu, centrum misyjne w miejscowości Bulakipur jest strzeżone przez 30 policjantów. Najgorsze jest to, że w trzech wioskach, które zostały zaatakowane nie było mężczyzn w domach. Wiele kobiet i dzieci cierpi i żyje w poczuciu strachu i terroru, pisze w swoim liście ks. Bp. Tudu.
Véronique Vogel powiedziała również, że od wielu miesięcy bojówki w Bangladeszu rekrutują wielu nowych zwolenników. To bardzo niepokojące zjawisko. Kilka miesięcy temu zostali zaatakowani buddyści, a teraz przyszła kolej na chrześcijan. Nie chodzi w tym wypadku tylko o motywy religijne, ale również polityczne. Według pani Véronique Vogel tłem zamieszek jest wielki niedobór ziemi w Bangladeszu, i w związku z tym, niektóre grupy chcą w ten sposób wywrzeć nacisk na prostych ludziach, aby przejąć od nich ziemię. Jeśli do tego dochodzą różnice religijne i polityczne może dojść wkrótce do wybuchu konfliktu na szeroką skalę. Bangladesz jest beczką prochu, ponieważ jest to bardzo biedny kraj, borykający się z poważnymi problemami społecznymi.
Na początku czerwca muzułmanie zaatakowali katolickie seminarium w Dinajpur. Napastnicy wdarli się do budynku, zdewastowali go i pobili 25 seminarzystów przebywających wewnątrz. Diecezja zgłosiła tę sprawę na policję, a kandydatów do kapłaństwa przeniesiono czasowo w inne miejsce. Tłem tego ataku był prawdopodobnie spór między rodzinami muzułmańskimi i chrześcijańskimi w sąsiedniej miejscowości. Dlatego też grupa muzułmanów najwidoczniej postanowiła udowodnić swoją rację atakując seminarium.
Bangladesz jest krajem muzułmańskim. Islam jest religią państwową. Około 90% ze 142 milionów mieszkańców to muzułmanie, głównie sunnici. Około 9% mieszkańców to hinduiści i tylko 0,3 % to buddyści i chrześcijanie. Według statystyk, obecnie w Bangladeszu mieszka 318 tys. katolików.
PKWP (tł. W Knapik)