Uśmiech na twarzach i wytchnienie od trudnej codzienności
17 lip 2023Wspieramy najmłodszych! Ponad 400 letnich kursów i obozów dla kilkudziesięciu tysięcy dzieci i młodzieży w 13 krajach świata.
Zdj. ACN International / Letni obóz dla czwartej muzycznej drużyny harcerskiej; 2021, Syria.
– Najbardziej w letnich obozach podoba mi się to, że będziemy mogli pogłębiać modlitwę i wiarę. Oraz że poznamy nowych przyjaciół. Wasza hojność pomaga nam zrozumieć, że nie jesteśmy sami – mówi 15-letnia Miriam z Aleppo. – Kurs zmienił moje życie, teraz chcę być prawdziwym chrześcijaninem – mówi jej rówieśnik z Ukrainy. Dla ośmioletniej Amandy będzie to pierwszy wyjazd poza Aleppo: „Chciałabym pojechać do Kafroun i zobaczyć Wadi Al-Nasara (Dolinę Chrześcijan)” – mówi podekscytowana. Dziesiątki tysięcy dzieci i młodzieży z krajów dotkniętych kryzysem, takich jak Syria, Egipt, Armenia, Ukraina i Liban, dzięki wsparciu hojnych Darczyńców PKWP, od czerwca do września weźmie udział w obozach i kursach letnich finansowanych przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Na wsparcie 66 projektów przekażemy ponad milion euro. Większość tej pomocy trafi do Libanu i Syrii.
Ponad połowa tych kursów odbywa się w Syrii. Wojna, która doprowadziła do dramatycznej sytuacji gospodarczej, trwa już ponad dziesięć lat. Najmłodsi nie znają życia w czasach pokoju i dobrobytu. Od czerwca do września w całym kraju odbywać się będą letnie obozy dla dzieci i młodzieży, które pomogą im odzyskać siły i wyleczyć rany. Dzięki pomocy PKWP w 273 letnich obozach będzie mogło uczestniczyć ponad 45,5 tys. młodych chrześcijan różnych denominacji, między innymi z diecezji Homs, Aleppo, Lattakia, Tartous, Jazeera, Hama i Damaszku. Poprzez te projekty lokalne Kościoły mają nadzieję wzmocnić ducha, ciało i dusze uczestników, zwłaszcza tych, którzy ponieśli najgorsze skutki lat przemocy i wojny.
– Nieraz chrześcijańskie dzieci mają trudność w rozmowie ze swoimi muzułmańskimi przyjaciółmi, gdy ci proszą ich, aby opowiedzieli im o chrześcijaństwie, a one czasami nie wiedzą, jak odpowiedzieć. Letni obóz ma dać im takie doświadczenie, które pomoże im umocnić się w wierze – mówi ks. George, dziękując jednocześnie PKWP za niezbędną pomoc. – Możecie być pewni, że wsparcie, jakiego nam udzielacie, przynosi wiele dobrego. Naprawdę czujemy się jak wasi bracia i prosimy, módlcie się za nas – dodaje duchowny z Aleppo.
Obozy letnie odbywają się zwykle w ramach chrześcijańskich drużyn harcerskich, a także wspólnot duszpasterskich, grup katechetycznych i chrześcijańskich klubów młodzieżowych. W tym roku PKWP przeznaczyło dodatkowe fundusze na obozy letnie w regionach, w których dzieci ucierpiały w wyniku niedawnego trzęsienia ziemi, w tym w Lattakii, Hamie i Aleppo. Przypomnijmy, że polscy Darczyńcy umożliwili wakacje 11 tys. najmłodszych (zobacz: https://pkwp.org/newsy/wakacje_od_wojny_dla_11_tys_dzieci).
Zdj. ACN International / Obóz letni dla młodzieży; 2022, Liban.
Drugim krajem z największą liczbą uczestników i obozów jest Liban. Od katastrofalnej eksplozji w porcie w Bejrucie w sierpniu 2020 r. PKWP znacznie zwiększyło swoją pomoc dla tego kraju. W całym Libanie odbędzie się 106 letnich obozów finansowanych przez PKWP, z których skorzysta blisko 19 tys. libańskich dzieci i młodzieży.
– Podczas ostatniego spotkania Stowarzyszenia Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO) Ojciec Święty podziękował nam za wspieranie młodzieży z Kościołów Wschodnich. Zachęcał nas do słuchania marzeń, które noszą w swoich sercach, mówiąc że młodzi ludzie chcą być protagonistami dobra wspólnego, które powinno być „kompasem” działań społecznych – mówi Marco Mencaglia, dyrektor Działu Projektów PKWP, dodając, że „papież poprosił młodzież, aby była strażnikami pokoju dla wszystkich, prorokami, którzy marzą i zwiastują świat, który jest inny, nie jest już podzielony. Chcemy być aktywną częścią tej przyszłości, dlatego znacznie zwiększyliśmy nasze zaangażowanie na rzecz młodych ludzi w tych krajach”.
Zdj. ACN International / „Wakacje z Bogiem” dla dzieci i młodzieży z Kościoła katolickiego na Krymie; 2022, Ukraina.
Niektóre z programów wsparcia dla letnich obozów i kursów mają już długą tradycję wśród projektów pomocowych PKWP, jak na przykład obozy dla chrześcijan w Ziemi Świętej: w Jordanii, Palestynie i Izraelu. W tym roku PKWP będzie również wspierać cztery inicjatywy w Egipcie: trzy organizowane przez Koptyjski Patriarchat Katolicki, w tym dla sierot i dzieci niepełnosprawnych pod opieką rodziców, a także jedną dla młodych Sudańczyków i Egipcjan, organizowaną przez Salezjańskie Centrum Młodzieży i Uchodźców.
Letnie kursy są również ważne dla wielu dzieci i młodzieży poza Bliskim Wschodem, na przykład w Kazachstanie, na Ukrainie, Kubie, Litwie i w Armenii, gdzie PKWP również finansuje kilka inicjatyw. Smutna rzeczywistość sytuacji w Europie Wschodniej spowodowana rosyjską inwazją na Ukrainę, również zasługuje na szczególną uwagę. PKWP wesprze pięć obozów „Wakacji z Bogiem” na Ukrainie, a także letnie obozy dla młodych ukraińskich uchodźców na Węgrzech i w Estonii.