Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Uroczystość poświęcenia Biura Regionalnego PKWP w Poznaniu

Uroczystość poświęcenia Biura Regionalnego PKWP w Poznaniu7 listopada 2015 roku o godz. 9:00 w siedzibie Biura Regionalnego PKWP przy ul. Szewskiej 11 w Poznaniu miało miejsce jego uroczyste poświęcenie.

Uroczystości przewodniczył dostojny gość – patriarcha Kościoła melchickiego Syrii – Grzegorz III Laham, a gościem honorowym był abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański

Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” reprezentowali: dyrektor Sekcji Polskiej ks. Waldemar Cisło, dyrektor Biur Regionalnych ks. Rafał Cyfka, pracownicy Biura w Poznaniu - s. Józefa Teresa Balawejder SM, ks. Paweł Kaczmarczyk i pan Tomasz Zawal, oraz przedstawiciele Centrali – ks. Mariusz Boguszewski i ks. Mariusz Telaczyński. Ucieszyła nas obecność przedstawicieli Kurii Metropolitalnej, dekanatu Stare Miasto, zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, reprezentantów ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz licznych przedstawicieli mediów lokalnych i ogólnopolskich. W sumie odwiedziło nas tego dnia ok. 75 osób.

Zebranych powitał ks. dyrektor Waldemar Cisło. Zarysował krótko historię Dzieła, podziękował patriarsze Grzegorzowi za przybycie oraz podkreślił przychylność abpa Stanisława Gądeckiego dla naszego Stowarzyszenia, zarówno jako ordynariusza Kościoła poznańskiego, jak i Przewodniczącego KEP. Na koniec poprosił patriarchę Grzegorza III Lahama o uroczyste otwarcie i poświęcenie Biura.

Uroczystość poświęcenia Biura Regionalnego PKWP w PoznaniuNasz gość, zwierzchnik Kościoła melchickiego w Syrii, w swoim przemówieniu tłumaczonym z niemieckiego przez ks. dyrektora, zwrócił uwagę na rolę PKWP w organizowaniu i dystrybuowaniu pomocy dla chrześcijan w Syrii, na rolę informacji o sytuacji Kościoła prześladowanego, jaką Papieskie Stowarzyszenie upowszechnia na forum Kościoła powszechnego i we wspólnocie międzynarodowej. Szczególnie podziękował Polakom, którzy dzięki przychylności episkopatu pomagają swoim uciśnionym syryjskim braciom modląc się za nich i udzielając im wsparcia materialnego w ramach VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Podał również przykłady świadectwa wiary, którego doświadcza pośród członków swojej wspólnoty.

Następnie głos zabrał abp Gądecki. Witając zgromadzonych przypomniał sylwetkę i dzieło o. van Straatena, podkreślił radość Archidiecezji z faktu otwarcia Biura PKWP na jej terenie, oraz wskazał na obszary, w których działanie filii może być szczególnie owocne. Zwracając się do patriarchy Grzegorza III nazwał go „najbardziej słyszalnym głosem” właśnie zakończonego Synodu. Po przemówieniach wyświetlono film „Ocalmy chrześcijan w Syrii” o sytuacji Kościoła w tym kraju, co wprowadziło zebranych w tematykę VII Dnia Solidarności.

Obrzęd poświęcenia rozpoczęła modlitwa „Ojcze nasz” wypowiedziana przez patriarchę po arabsku, później zgromadzeni odmówili ją po polsku, a dalej Grzegorz III Laham pokropił obecnych gości i poświęcił wszystkie pomieszczenia Biura intonując odpowiednią pieśń w języku arabskim.

Następnie księża biskupi wpisali się do księgi pamiątkowej, odpowiadali na pytania dziennikarzy oraz znaleźli czas na rozmowy i wspólne fotografie z zaproszonymi osobami.

My, pracownicy poznańskiego Biura Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim przybyłym gościom, nawet z odległej Archidiecezji Warmińskiej, i tym, którzy łączyli z nami za pośrednictwem mediów. Polecamy nas samych i podejmowane przez nas projekty Waszej modlitwie.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW