Umożliwiamy edukację na najwyższym poziomie
15 wrz 2023„Dzięki temu stypendium mogę zostać i pomóc budować przyszłość Iraku”
Zdj. ACN International / Basma Adwar z Iraku, stypendystka CUE w Erbilu.
– Obecnie jestem na trzecim roku studiów na kierunku stosunki międzynarodowe. Bez stypendium nie byłabym w stanie studiować na CUE – mówi 25-letnia Irakijka, Basma Adwar. CUE to prestiżowy Katolicki Uniwersytet w Erbilu, stolicy autonomicznego regionu Kurdystanu. „Stypendia Papieża Franciszka” funduje, dzięki swoim ofiarodawcom, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Program miał rozpocząć się we wrześniu 2021 r., ale z powodu pandemii został przesunięty o kilka miesięcy. W pierwszym roku stypendia przyznano 128 studentom, a niektórym z nich zapewniono też zakwaterowanie. Większość z nich stanowią chrześcijanie, ale w grupie są też Jezydzi i muzułmanie. Basma, która należy do katolickiego Kościoła chaldejskiego, wierzy, że CUE przyczynia się do integracji i pokojowego współistnienia studentów w Iraku, podkreśla, że ma wielu kolegów i przyjaciół Jezydów oraz muzułmanów.
W czasach, gdy liczba chrześcijan w Iraku i innych krajach Bliskiego Wschodu wciąż spada, a wielu młodych ludzi wyjeżdża w poszukiwaniu lepszej przyszłości w krajach zachodnich, Basma uważa, że inicjatywy takie jak program stypendialny papieża Franciszka pomagają zapobiegać emigracji chrześcijan. – Ponieważ otrzymałam stypendium na studia, mogę zostać w Iraku. Chcę tu zostać, chcę moją przyszłość związać z Irakiem, pragnę pomóc budować przyszłość mojej ojczyzny – mówi młoda kobieta.
Rodzina Basmy Adwar przeprowadziła się z Bagdadu do Zakho w irackim Kurdystanie w 2003 roku, po tym jak upadek reżimu Saddama Husajna doprowadził do długiego okresu niestabilności w kraju. Dla chrześcijan oznaczało to początek mrocznego okresu prześladowań ze strony ISIS, którego apogeum nastąpiło w 2014 r., kiedy setki tysięcy chrześcijan zostało zmuszonych do ucieczki z ojczyzny swoich przodków na Równinie Niniwy, znajdując schronienie m.in. w Kurdystanie.
Zdj. ACN International / Studenci uczestniczący w konferencji młodzieżowej ROACO, Basma Adwar w środku na pierwszym planie. Rzym, 16-23 czerwca 2023 r.
Więcej stypendiów, więcej możliwości
W czerwcu ubiegłego roku Basma mogła wyrazić swoją wdzięczność bezpośrednio papieżowi Franciszkowi podczas spotkania stowarzyszenia Dzieł Pomocy dla Kościołów Wschodnich (ROACO / Reunion of Aid Agencies for the Oriental Churches). – Zostałam zaproszona do udziału w konferencji ROACO jako reprezentantka Iraku i miałam okazję spotkać się z papieżem. Podziękowałam mu za całą pomoc udzieloną Irakowi oraz za stypendia, ponieważ noszą jego imię – mówi irakijska studentka.
Spotkanie trwało zaledwie kilka minut, ale Basma wspomina, że Franciszek słuchał uważnie i uśmiechnął się, gdy wspomniała o stypendiach. – To był wielki moment dla mnie i dla wszystkich chrześcijan w mojej ojczyźnie. Nie miałam okazji zobaczyć go wcześniej, ponieważ kiedy odwiedził Irak w 2021 roku, powiedziano nam, że tylko jeden członek naszej rodziny może udać się na spotkanie, więc pojechał mój ojciec.
Dziewczyna jest niezwykle wdzięczna PKWP za zapewnienie funduszy na stypendium, z którego skorzystała, ale dodaje jednocześnie, że o wiele więcej jej rówieśników w Iraku potrzebuje takiej pomocy. Kiedy spotkała Marco Mencaglię, szefa działu projektów PKWP, powiedziała mu o tym. Papieskie Stowarzyszenie zobowiązało się do kolejnego wsparcia tego projektu, co oznacza, że w ciągu najbliższych trzech lat 70 nowych studentów będzie mogło skorzystać ze „Stypendiów Papieża Franciszka” i rozpocząć dzięki temu edukację na najwyższym poziomie.