Ukraina: W wyniku bombardowania sanktuarium w Rudkach, księża są bez domu
21 lip 2022PKWP wspiera odbudowę zniszczonej plebanii.
Zdj. ACN International / Zniszczenia w seminarium w Vorzelu przez najeźdźcze wojska rosyjskie na początku wojny.
Chociaż większość walk toczy się na wschodzie Ukrainy, siły rosyjskie nadal atakują zachód kraju. Wielu ludzi poznało, co to znaczy stracić wszystko z powodu wojny. Wśród nich są także księża, opiekujący się sanktuarium maryjnym w Rudkach, położonych ok. 50 km od Lwowa.
Uratowany dzięki pogrzebowi
22 marca o godzinie 4:30 rano w mieście Rudki doszło do wybuchu – w skutek uderzenia rakiety zapalił się dom parafialny. Dwupokojowe mieszkanie, w którym mieszkał wikariusz, ks. Andrij Pekanec, znajdowało się na ostatnim piętrze. Dzięki Bożej Opatrzności tego dnia nie było go w domu, ponieważ pojechał na pogrzeb wujka. W przeciwnym razie prawdopodobnie nie zdążyłby wyjść z mieszkania na czas.
W ciągu kilku godzin płomienie całkowicie zniszczyły drewnianą kopułę i wszystkie pomieszczenia plebanii. Przepadła również bardzo cenna szopka, która była przechowywana na strychu. Jakby tego było mało, próby ugaszenia pożaru spowodowały zalanie pierwszego i drugiego piętra, na których znajdowały się biuro parafialne, pomieszczenia służące formacji i mieszkanie proboszcza, ks. Jurija Wasylenki. Spalił się dach i pomieszczenia, a wraz z nimi wszystkie meble i rzeczy księży, tak że pozostał tylko cement.
Kult Maryi, Matki Bożej Rudeckiej
Rudki zostały parafią w 1400 roku, a bazylika pochodzi z XVIII wieku. Kościół obrządku łacińskiego służy około tysiącu wiernych, choć sanktuarium odwiedzają i kochają także grekokatolicy oraz prawosławni. Kościół stał się miejscem, gdzie wszyscy chrześcijanie są mile widziani i mogą być razem. W 2021 r. sanktuarium obchodziło setną rocznicę koronacji cudownego obrazu, który jest czczony w bazylice jako Matka Boska Rudzka.
Solidarność wspólnoty i dobroczyńców PKWP
Na szczęście poszkodowani księża zostali szybko przygarnięci przez wiernych. „Od razu poczuliśmy wielkie wsparcie” – mówi ks. Yuriy w rozmowie z Pomocą Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Wszystko, co przeszedł, postrzega jako świadectwo jedności swojej wspólnoty i symbol tego, jak wzrosła solidarność wśród wiernych.
Szkody szacuje się na około 85 tys. euro. Z pomocą rzemieślników i parafian rozpoczęto już prace nad remontem plebanii. Biorąc pod uwagę trudności ekonomiczne spowodowane wojną, PKWP postanowiło wesprzeć część kosztów odbudowy, aby księża mogli jak najszybciej wrócić do swojego domu.
„Zazwyczaj, gdy chodzi o bardzo kosztowną odbudowę obiektów kościelnych, zaczynamy dopiero wtedy, gdy ustaną walki” – mówi Regina Lynch, dyrektor działu projektów PKWP i dodaje: „Jednak w pilnych przypadkach, takich jak ten w Ukrainie, są pewne projekty, które możemy i powinniśmy wspierać”.
Regina Lynch przypomina, że oprócz wspomnianego domu parafialnego PKWP zobowiązało się również do wyremontowania Seminarium Najświętszego Serca Jezusa w Vorzelu, zniszczonego i splądrowanego przez najeźdźcze wojska rosyjskie na początku wojny, a także do sfinansowania zakupu nowych przedmiotów liturgicznych.