UKRAINA: PKWP wzywa zakony kontemplacyjne na całym świecie do włączenia się w dzień modlitwy o pokój na Ukrainie (2 marca – Środa Popielcowa)
02 mar 2022„Wiemy, co to znaczy cierpieć z powodu przymusu i agresji, zarówno tu, w Bośni i Hercegowinie, jak i w Chorwacji. Wojna jest strasznym doświadczeniem, przez które przeszliśmy!” – mówią karmelici z Sarajewa, dodając: „Dlatego jesteśmy szczególnie wstrząśnięci wydarzeniami na Ukrainie i gorąco modlimy się do Pana, aby przyniósł pokój i wolność narodowi ukraińskiemu”.
Zdj. ACN International / S. Klara Sviderska z Ukrainy
Wiele zakonów, przesłało już do PKWP (ACN International) wiadomości z wyrazami wsparcia, zapewniając o swojej modlitwie i jedności z prośbą papieża Franciszka. Najbardziej wzruszające słowa pochodzą od tych, którzy sami przeżyli okropności wojny.
Międzynarodowa Papieska organizacja charytatywna Pomoc Kościołowi w Potrzebie wystosowała bezpośrednie wezwanie do zakonów kontemplacyjnych na całym świecie, aby przyłączyły się do dnia modlitwy o pokój na Ukrainie w Środę Popielcową, 2 marca.
Papież Franciszek wezwał do tego szczególnego dnia modlitwy podczas audiencji generalnej w Rzymie 23 lutego, dzień przed inwazją wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. Już teraz wspólnoty kontemplacyjne odpowiedziały PKWP, zapewniając o swojej modlitwie za Ukrainę i dziękując papieżowi Franciszkowi za wystosowanie tego apelu.
„Śledzimy smutne wydarzenia z troską i modlitwą, błagając Pana o miłosierdzie dla naszego narodu i całego świata. Mając na uwadze Covid-19 nie potrzebujemy kolejnej wojny!” – czytamy w jednej z wiadomości od wspólnoty sióstr klarysek w Zambii.
Z Bangladeszu napływają obietnice zwiększenia postu i ofiar w prośbie o pokój. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ocalić życie ludzi. Pościmy dwa razy w tygodniu, a od Środy Popielcowej, przez cały Wielki Post, będziemy stać przy śniadaniu i kolacji” – mówią zakonnice.
Niektóre z najbardziej wzruszających słów pochodzą od wspólnot, które już doświadczyły tragicznych skutków wojny. „Wiemy, co to znaczy cierpieć z powodu przymusu i agresji, zarówno tu, w Bośni i Hercegowinie, jak i w Chorwacji. Wojna jest strasznym doświadczeniem, przez które przeszliśmy!” – mówią karmelici z Sarajewa, dodając: „Dlatego jesteśmy szczególnie wstrząśnięci wydarzeniami na Ukrainie i gorąco modlimy się do Pana, aby przyniósł pokój i wolność narodowi ukraińskiemu”.
Zdj. ACN International / S. Dominikanki z Angoli
Podobne przesłanie pochodzi od sióstr dominikanek z Bengueli w Angoli. „Dobrze znamy okropności wojny, ponieważ przeżyłyśmy te okrucieństwa i odczułyśmy ich skutki na własnej skórze… Aż nastał pokój. Dlatego serce nam pęka na samą myśl o cierpieniu, jakie przeżywają obecnie nasi bracia i siostry”.
Wiadomości z wyrazami wsparcia napływają do PKWP z takich krajów, jak Mozambik, Brazylia, Indie, Peru i Sri Lanka. Prezes wykonawczy PKWP, Thomas Heine-Geldern, wyraził wdzięczność wszystkim, którzy biorą udział w tej kampanii.
„W obliczu horroru wojny na Ukrainie, papież Franciszek wezwał do użycia najpotężniejszej broni: modlitwy. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do włączenia się w ten wysiłek, ale my, katolicy, wiemy, że jeśli chodzi o modlitwę, wspólnoty kontemplacyjne są naszą własną elitą.”
„Fakt, że te wiadomości napływają z tak wielu różnych krajów i kontynentów, jest wyraźnym przykładem wizji Kościoła, który widzi ludzkość jako rodzinę, która modli się razem i żyje według praw miłości, a nie władzy” – podsumowuje Heine-Geldern.
PKWP pozostaje w stałym kontakcie z partnerami na Ukrainie, którzy są bardzo wdzięczni za wszelkie wsparcie moralne i materialne, jakie otrzymali, i nadal przesyłają zdjęcia i filmy, na których widać cierpienie ludzi, ale także nadzieję i wiarę.
Wezwanie do modlitwy i postu w dniu 2 marca było inicjatywą Papieża Franciszka skierowaną do całego Kościoła katolickiego, ale już przekroczyło granice ekumeniczne – swoje poparcie wyrazili również biskupi Kościoła anglikańskiego.