Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Ukraina: Papieska zbiórka pieniędzy może pomóc przezwyciężyć kryzys.

Specjalna zbiórka pieniędzy dla biednych na Ukrainie, zarządzona przez papieża na 24 kwietnia, może przyczynić się do przezwyciężenia kryzysu w tym kraju.

Biskup pomocniczy Diecezji Charkowsko-Zaporowskiej we wschodniej Ukrainie, w rozmowie ze Stowarzyszeniem Papieskim Pomoc Kościołowi w Potrzebie wyraził nadzieję, że specjalna zbiórka pieniędzy dla biednych i potrzebujących na Ukrainie, zarządzona przez papieża Franciszka na 24 kwietnia, może przyczynić się także do przezwyciężenia kryzysu w tym kraju. Biskup Jan modli się, by „owoce tej zbiórki nie tylko zaradziły materialnym potrzebom, ale także uzdrowiły duchowe rany, które ludzie wyrządzili sobie nawzajem oraz, aby pomogły przyspieszyć proces przebaczenia i pojednania”.

Wiadomość o planowanej zbiórce została przyjęta z wielką radością. Biskup Jan mówi, że „gdy ludzie dowiedzieli się, że papież organizuje dla nich pomoc, dodało im to nadziei. Gdy Kościół katolicki spotyka się z cierpiącym człowiekiem, nie pyta, do jakiego kościoła należy, albo, czy w ogóle należy do jakiegokolwiek kościoła, ani tym bardziej, jakie polityczne poglądy wyznaje. Pomagając tym, którzy są w potrzebie, bez względu na ich poglądy polityczne i religijne, Kościół katolicki przyczynia się do pojednania”. Ta zbiórka jest także dobrym przykładem jedności i solidarności. Biskup Jan kontynuuje: „Mówię ludziom: 'Zobaczcie, daleko stąd są ludzie, którzy gotowi są wam pomóc, mimo że nawet was nie spotkali. Ta pomoc przychodzi od ludzi dobrej woli'”. Dodaje, że misja Kościoła katolickiego polega na tym, „by jednoczyć wszystkich ludzi – niezależnie od tego, czy są chrześcijanami, czy nie – w braterskiej miłości”.

Hierarcha przyznaje, że bieda wielu ludzi na Ukrainie może szokować. I nie chodzi tylko o uchodźców i wewnętrznych przesiedleńców, ale o całą resztę populacji. W regionach wiejskich bieda jest szczególnie uciążliwa. W dużych miastach łatwiej jest uzyskać pomoc, natomiast ludzie na wioskach często nie mają dostępu do opieki medycznej i do innych niezbędnych rzeczy. Jak to zwykle bywa, taki stan rzeczy najbardziej uderza w dzieci i w ludzi starszych. A ci, którzy są uzależnieni od długoterminowej opieki medycznej, znajdują się w szczególnie dramatycznym położeniu. Biskup Sobiło mówi, że „to, co jest najbardziej potrzebne, to lekarstwa i jedzenie”, i dodaje, że rząd jest po prostu „niezdolny do organizowania pomocy, odkąd wszystkie pieniądze są przeznaczane na armię”.

Biskup Sobiło podziękował Stowarzyszeniu Papieskiemu Pomoc Kościołowi w Potrzebie za pomoc, którą zorganizowało: „Dzięki Waszej pomocy, byliśmy w stanie pomóc wielu ludziom, którzy tej pomocy potrzebowali i zapewnić im środki, które są niezbędne do życia. To wy, jako pierwsi, zaradziliście naszym pilnym potrzebom”.

Autor: Eva-Maria Kolmann

Tłumaczenie: ks. Marcin Dąbrowski

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW