Ukraina: Modlitwa i rodzina – w sercu Kościoła
25 lip 2011Według jednego z biskupów Ukrainy, rodziny, które wspólnie jedzą posiłki, modlą się i odbywają regularne rekolekcje są siłą Kościoła.
W rozmowie z PKWP, biskup Stanisław Shyrokoradiuk, biskup pomocniczy diecezji Kijowsko-Żytomierz, powiedział o tym, jak praca z młodymi rodzinami przynosi owoce. Powiedział on: „Widzimy, że nasz Kościół jest bardzo młody – jeśli spojrzeć na kościół jest pełen młodzieży i młodych rodzin – to znak dla naszego Kościoła”.
Następnie ksiądz biskup opisał w jaki sposób rodziny zapisują się do programu formacyjnego. „Raz w miesiącu, sześć rodzin spotyka się z kapłanem, aby się wspólnie modlić i dyskutować, a każda rodzina ma swój własny program działań. Jednym warunków jest to, że każda rodzina musi przynajmniej raz na dzień jadać wspólnie posiłki, ponieważ daje to okazję do spojrzenia sobie oczy i porozmawiania na różne tematy. W trakcie posiłku znajdują czas dla siebie”.
W ramach programu każda rodzina zobowiązuje się również do czytania Ewangelii, co najmniej pięć minut każdego dnia, a raz w tygodniu dzieci i rodzice mają rozmawiać o sprawach , które ich nurtują.
Roczne rekolekcje są kluczowe w formacji rodzin. Biskup Shyrokoradiuk dodał: „Widzimy, jak wiele nadziei one przynoszą, widzimy bardzo dobre rezultaty po ich odbyciu. Co roku mamy co najmniej dwa tygodnie przeznaczone na wspólne rekolekcje rodzinne, które rodzice spędzają ze swymi dziećmi. Mamy więc program dla rodziców, a siostry zakonne z różnych zgromadzeń prowadzą zajęcia dla dzieci, które zawsze są jednak blisko swych rodziców”.
Według biskupa te rekolekcje pozwalają małżonkom znaleźć czas, aby być razem, co jest bardzo ważne w czasach, które charakteryzują się pośpiechem współczesnego życia. Powiedział on że, na co dzień rodziny są zajęte i mają mało czasu, ale można go znaleźć w trakcie tych rekolekcji”.
Podkreślając znaczenie wspierania życia rodzinnego, powiedział o liście jaki jeden z uczestników tego programu wysłał do księdza biskupa, aby podziękować za odbyte rekolekcje: „Po raz pierwszy miałem tak dużo czasu pobyć razem z moim małżonkiem, moimi dzieci, moją rodziną”. Według Biskupa Shyrokoradiuka te programy wspierają również powołania na Ukrainie, ponieważ rodzina jest ich głównym źródłem.
Powiedział: „To bardzo dobra metoda formacyjna, ponieważ rodziny uczestniczące w tym programie przynoszą owoce w postaci nowych powołań. Musimy pracować nad formacją, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będzie widać powołania”.
Zwracając uwagę na wzrost powołań w diecezji, powiedział przedstawicielowi PKWP, że na Ukrainie jest ponad 50 zgromadzeń żeńskich i wszystkie z nich mają nowe powołania. „To jest bardzo ważne, ponieważ ich modlitwy pomagają nam. W dzisiejszym świecie szczególnie potrzebujemy pomocy duchowej. Życie duchowe jest bardzo ważne. Oczywiście, że zawsze zgromadzenia te mają materialne potrzeby, ale dzięki Bogu istnieją organizacje takie jak PKWP, które im pomagają”. Pomoc Kościołowi w Potrzebie udziela pomocy 20 benedyktynkom i 12 karmelitankom w diecezji, a także pomaga w realizacji szeregu projektów związanych z budową lub naprawą kościołów i klasztorów.
Dziękując i wyrażając wdzięczność dla PKWP ksiądz biskup powiedział, że zawsze pamięta o niej w swoich modlitwach, mówiąc: „Dziękujemy wszystkim darczyńcom za pomoc, bez której wszystko co się rozwija byłoby niemożliwe. Bóg Wam zapłać”. (PKWP/tłum. Wiesław Knapik)