Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Uganda: Wizyta papieska niesie siłę młodemu Kosciołowi

UgandaWedług Sekretarza Konferencji Episkopatu Ugandy, wizyta papieża odrodzi wiarę młodego Kościoła.

Papieska ceremonia ku czci ugandyjskich męczenników odrodzi wiarę młodego Kościoła w tym kraju – Ks. John Baptist Kauta, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Ugandy, jest tego pewien. W rozmowie z przedstawicielami Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie opisał, jak okrutna, pełna przemocy przeszłość kraju, przygotowała ścieżkę wiodącą ku odrodzeniu pełnego energii i młodego Kościoła.

Papież Franciszek, który przybył do Ugandy 27 listopada, odprawił Mszę dla uczczenia 50 rocznicy kanonizacji 22 Męczenników Ugandyjskich, którzy oddali życie za wiarę w XIX wieku. Wydarzenie to, zaplanowane na drugi dzień wizyty, miało miejsce w odrestaurowanym ostatnio kościele w Namugongo. Ojciec Święty spotkał się również z katechetami, oraz z innymi nauczycielami, w Munyonyo w Kampali.  Hasło wizyty: „Będziecie Moimi Świadkami” – zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich – jasno odnosi się do męczeństwa. „Wszyscy jesteśmy powołani do bycia świadkiem wiary, w taki czy w inny sposób. Nasza wiara musi być żywa i przejawiać się w naszych codziennych działaniach. Skromny tryb życia Papieża Franciszka jest tego wspaniałym przykładem. Ojciec Święty przywraca nam siły i jest znakiem dla każdego, że zawsze jest coś do poprawy” - mówi sekretarz Episkopatu.

W przededniu papieskiej wizyty, Ks. Kauta podkreśla również jej uniwersalny wymiar dla całego Kościoła, zwłaszcza dla Ugandy, gdzie wiara katolicka jest, na niektórych obszarach, stosunkowo nowa. Spodziewani są pielgrzymi z Kenii, Tanzanii, Australii i Stanów Zjednoczonych. To dlatego Ks. Kauta ma również nadzieję, że całe wydarzenie przyczyni się do turystycznej promocji kraju i będzie również przyczynkiem do rozwoju międzyreligijnego dialogu. Nie można pominąć tego, że lokalna społeczność muzułmańska przekazała życzenia pomyślności.

W trakcie wizyty papież spotka się również z małżeństwami, oraz z młodzieżą. To wyraz wdzięczności i uznania dla ich codziennego świadectwa. „Jesteśmy wszyscy pełni wiary” – podkreśla ks. Kauta. Nie ma on wątpliwości, że oto właśnie rodzi się nowy Kościół. Duchowny jest również pełen osobistej wdzięczności dla PKWP. Działania tej organizacji mają niebagatelne znaczenie dla ugandyjskich katolików w ich zmaganiach z codziennymi wyzwaniami, zwłaszcza takimi, jak umożliwienie wielu katechetom dotarcia do miejsc pracy, położonych na oddalonych obszarach wiejskich parafii. „Dzięki naszym dobroczyńcom dowiadujemy się o bieżących ludzkich potrzebach, dzięki temu również nasz Kościół staje się bardziej lokalny. Jesteśmy dziećmi jednego Kościoła”.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie świadczy pomoc również na poziomie diecezji, wspierając księży i katechetów poprzez system stypendialny, jak również pomagając finansowo przy pracach budowlanych. W 2014 roku, Stowarzyszenie przeznaczyło ponad 800 000 funtów na ponad 90 projektów.

Autor: Clare Creegan
Tłumaczenie: Agata Witkowska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW