Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Uganda, Sudan Południowy, RŚA. Wsparcie PKWP dla Afryki

Przy okazji papieskiej pielgrzymki do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego przypominamy o działaniach Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie na rzecz Afryki. Pomocą objęci zostali m.in. młodzi uchodźcy przebywający w Ugandzie, dzieci z sierocińca w Kamerunie i młode mamy z RŚA.

Uganda. Domy nadziei dla najmłodszych uchodźców w Afryce

Najpierw długa droga w poszukiwaniu schronienia. W jej trakcie łzy rozpaczy. Wielu bliskich nie było w stanie już iść. Pomoc nie przychodziła. Droga do Ugandy dla najsłabszych oznaczała śmierć. Dzieci szły naprzód. Wiedziały, że w Sudanie Południowym nie ma dla nich przyszłości. Wojna, jaka dotknęła kraj, zmusiła do ucieczki miliony ludzi. Bidibidi stało się nowym domem dla setek tysięcy. Najmłodsi i ich opiekunowie musieli zacząć od zera.

Wsparcie PKWP dla Afryki

O. Andrzej Dzida, werbista, z którym rozmawia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wyjaśnia, że w Sudanie Południowym – na skutek konfliktów – miejsce zamieszkania musiało zmienić od 3,5 do 5 mln mieszkańców. „2 mln uciekły zagranicę. W Ugandzie jest nawet 1,2 mln uchodźców. Pozostali w Kongo, Sudanie, Kenii czy Etiopii” – mówi.

Misjonarz na co dzień zderza się z dramatycznymi konsekwencjami wojny. Widzi je w Bidibidi, bo dzieci i młodzież, jakie znalazły się pod jego opieką, tęsknią za najbliższymi. Wojna w Sudanie Południowym rozdzieliła rodziny. Podczas gdy jedni uciekli, inni zostali w kraju, zwłaszcza ojcowie, by pilnować ziemi i rodzinnego majątku.

W tym regionie mocno zaangażowana jest polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Razem z o. Andrzejem Dzidą w ubiegłym roku udało nam się zbudować w Bidibidi pierwszy dom nadziei. Najmłodsi korzystają z niego, by nadrobić zaległości w nauce i odrobić lekcje. To jedyne miejsce, gdzie mogą robić coś po zmroku. Takiej możliwości nie daje im chatka, w jakiej mieszkają, a obowiązki wobec młodszego rodzeństwa szczelnie wypełniają plan dnia zaraz po szkole. Placówki edukacyjne są przepełnione. Do klas uczęszcza ogromna liczba dzieci, a te, które siedzą z tyłu czasem nie są w stanie usłyszeć nauczycieli. W takich warunkach domy nadziei, budowane przy zaangażowaniu PKWP, to szansa na lepszą przyszłość.

CHCESZ POMÓC?

87 1020 1068 0000 1402 0096 8990
z dopiskiem "Bidibidi”

Korzystając z serwisu
Dotpay S.A przekaż ofiarę
na Bidibidi

Pomóż teraz


Sudan Południowy. Budowa studni i pomoc dla szkół

W Sudanie Południowym Pomoc Kościołowi w Potrzebie od dawna współpracuje z misjonarzem o. Krzysztofem Zębikiem. Wspieraliśmy dożywianie dzieci, a w szkole podstawowej w Jurniel – przy zaangażowaniu Papieskiego Stowarzyszenia i jego Darczyńców – powstał pokój nauczycielski, toalety oraz magazyn. W Yirol pomogliśmy w budowie internatu z 40 łóżkami, co pozwala na formację katechistów i organizację warsztatów.

Wsparcie PKWP dla Afryki

W 2021 roku Darczyńcy PKWP postanowili przekazać środki na budowę studni w Pogwic. „Korzysta z niej około 150 rodzin” – mówi o. Krzysztof Zębik. To około 600 mieszkańców, którzy wcześniej byli narażeni na sięganie po brudną wodę z kałuż, co wiązało się z chorobami. Rany obmywane taką wodą nie chciały się goić. Ci z kolei, którzy mieli siłę, szli po wodę do innej studni, oddalonej o kilka kilometrów. Teraz nie muszą tego robić. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://pkwp.org/newsy/studnia_dla_sudanu_poludniowego.

Republika Środkowoafrykańska. Maszyny do szycia dla młodych mam

W wielu krajach Afryki szansą na lepszą przyszłość jest szkoła. Gdy przy okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym poświęconemu Republice Środkowoafrykańskiej Darczyńcy PKWP dowiedzieli się o trudnej sytuacji centrum „Londo, mo luti”, od razu zgłosili chęć wsparcia. W trakcie Mszy św. dowiedzieli się o prośbie ks. bp. Mirosława Gucwy, który próbował zapewnić swoim podopiecznym wyprawki na zakończenie edukacji. Miały składać się na nie maszyny do szycia i materiały. Wierni przychodzili po Eucharystii i przekazywali pierwsze środki. Projekt zainicjowany w Poznaniu w kolejnych latach rozrósł się na całą diecezję kaliską, a zaangażowaniem w tej sprawie wykazał się ks. bp Damian Bryl.

Wsparcie PKWP dla Afryki

W szkole „Wstań i stój” młode kobiety uczą się zawodu oraz nadrabiają braki w czytaniu i pisaniu. To szansa, by w przyszłości mogły utrzymać siebie i swoich najbliższych. Wiele z tych dziewcząt to młode mamy, a praca, jaką podejmują, daje możliwość edukacji ich dzieciom. Więcej informacji tutaj: https://pkwp.org/newsy/maszyny_do_szycia_w_rekach_mlodych_mam.

Kenia. Pomagamy w rehabilitacji ofiar handlu ludźmi

Konsekwentnie od lat pomocą PKWP objęte są ofiary handlu ludźmi. W roku 2022 do kampanii „Wolni – niewolni”, w której partnerem Papieskiego Stowarzyszenia była działająca w Kenii Fundacja HAART, dołączyła diecezja kaliska. Program służył wsparciu osób skrzywdzonych, które po dramacie, z jakim się zetknęły, wymagają długiej rehabilitacji. Szansą dla nich jest specjalne schronisko, gdzie dochodzą do siebie, by później wrócić do samodzielnego życia.

Wsparcie PKWP dla Afryki

Darczyńcy polskiej sekcji PKWP i wierni diecezji kaliskiej w 2022 roku przekazali do Kenii kwotę 100 tys. zł: https://pkwp.org/newsy/100_tys_zl_na_pomoc_ofiarom_handlu_ludzmi

Kamerun. 90 tys. zł zebranych w trakcie festynu w Rymanowie Zdroju

W Kamerunie oczkiem w głowie Papieskiego Stowarzyszenia pozostają dzieci z sierocińca w Ayos. Początkowo ze środków pochodzących z Polski udało się zapewnić najmłodszym wyżywienie. W roku ubiegłym o dzieciach dowiedzieli się mieszkańcy Rymanowa Zdroju, którzy na pomoc dla nich uzbierali 90 tys. zł. Siostry Opatrzności Bożej z tych pieniędzy mogły m.in. zwiększyć liczbę podopiecznych, którym dają dach nad głową i bezpieczeństwo: https://pkwp.org/newsy/rymanow_zdroj_zebral_90_tys_zl_boze_dzielo_dla_kosciola_ubogich.

Wsparcie PKWP dla Afryki

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW