UE przywróci urząd specjalnego wysłannika ds. wolności religii
20 lip 2020Unia Europejska (UE) zdecydowała o przywróceniu funkcji specjalnego wysłannika do spraw wolności wyznania, odpowiadając tym samym na liczne wezwania ze strony krajów europejskich i z innych kontynentów.
Decyzja została ogłoszona w środę 8 lipca 2020 r. przez wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej (KE) Margaritis Schinas, co wywołało optymizm wśród wielu organizacji działających na rzecz ochrony i promowania prawa do wolności religijnej, w tym naszego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
„Stawka była bardzo wysoka”- wskazał prezydent wykonawczy PKWP, Thomas Heine-Geldern. „Mając na uwadze społeczną sytuację, od początku kryzysu wywołanego przez Covid-19 wydaje się, iż wiele praw człowieka jest aktualnie zagrożonych, a szczególnie w wielu krajach została ograniczona wolność wyznania. UE potwierdza teraz swoje zaangażowanie, które jeszcze kilka tygodni temu wydawało się być zagrożone”.
15 czerwca Komisja Europejska anulowała to stanowisko bez wyjaśnień, a następnie natychmiast wycofała się z tej decyzji po ogólnoświatowym oburzeniu społecznym. Liczne dowody wskazują na to, że zagrożenia wolności religijnej takie jak odrodzenie ekstremizmu i brutalne prześladowania rosną na całym świecie.
Stanowisko to było nieobsadzone od listopada 2019 r. Dotychczas wszystkie sprawy, które śledził specjalny wysłannik, były w zawieszeniu, w tym przypadki więźniów w Pakistanie oskarżonych o bluźnierstwo, porwania chrześcijańskich dziewcząt w Nigerii oraz sprawa ujgurskiej mniejszości w Chinach. Thomas Heine-Geldern oświadczył: „Mamy nadzieję, że nominacja nadejdzie możliwie jak najwcześniej, zanim zagrożenia wzrosną. Czasami sama świadomość czyni cuda, że komuś na Zachodzie zależy na ochronie ofiar prześladowań. To pozwala zachować nadzieję. Będziemy usatysfakcjonowani, jeśli to stanowisko otrzyma stały i wieloletni mandat i nie będzie podlegało corocznemu wyborowi”.
Do tej pory (od maja 2016 r.) tę funkcję pełnił słowacki polityk Jan Figel. Jego praca była bardzo doceniana przez ofiary, szczególnie za jego ważny wkład i stałą czujność w sprawie Asii Bibi, katoliczki oczekującej na zwolnienie po 6 latach więzienia w Pakistanie. Wizyty Figela w krajach, w których narastają napięcia związane z wiarą, pomogły zmniejszyć presję na mniejszości religijne, na przykład w Indonezji i Egipcie. Jego mandat może być kontynuowany w nadchodzących tygodniach.
Niektóre państwa członkowskie są bardzo zaangażowane w ten wybór, ale decyzja o mianowaniu należy wyłącznie do przewodniczącej Komisji Europejskiej, dr Ursuli von der Leyen, ponieważ jest to mandat zależny od władzy wykonawczej UE.
Specjalny wysłannik ma za zadanie wypełnianie misji promowania i ochrony podstawowego prawa do wolności myśli, sumienia i wyznania, zgodnie z art. 10 Karty Praw Podstawowych UE. Ma stać się „strażnikiem” stosowania wytycznych UE w sprawie wolności religii lub przekonań oraz współdziałać z europejskimi organizacjami wyznaniowymi i Kościołami prowadzącymi swoją działalność za granicą.
„Ze względu na tę funkcję jego praca była bardzo ważna dla PKWP”- kontynuował Thomas Heine-Geldern. „Chcielibyśmy, aby nasi partnerzy znajdujący się w tak trudnych sytuacjach jak Birma, Irak, Indonezja, Republika Środkowej Afryki lub Demokratyczna Republika Konga mogli liczyć na kogoś, do kogo mogą się zwrócić bezpośrednio, i komu mogą zaufać, aby przekazać swoje przesłanie UE, gdzie orzeczenia decydentów politycznych mogą być podejmowane z myślą o potrzebach prześladowanych ofiar”.
„ACN International (PKWP) monitoruje również kontakty nawiązane z naszymi partnerami różnych projektów i regularnie informuje polityków Parlamentu Europejskiego o sytuacji w takim terenie. To z kolei pomaga decydentom zająć się nie tylko kwestią wolności wyznania, ale także konsekwencjami prześladowań w krajach, w których UE ma umowy, i może zrewidować swoją politykę pomocy kryzysowej, tzn. współpracy, bezpieczeństwa spraw zagranicznych, problemem nieletnich i ich edukacji oraz handlu” – zakończył Thomas Heine-Geldern.
Ks. Andrzej PaśPKWP