Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Trwa odbudowa domów w Syrii

Odbudowa domów w SyriiZostaje wdrożony kolejny plan działań umożliwiający tysiącom chrześcijan powrót do swoich domów w syryjskim mieście Homs, został on uzgodniony przy współpracy z lokalnym kościołem oraz wiodącymi organizacjami charytatywnymi.

Przywódcy pięciu wspólnot kościelnych podjęli decyzję o powstaniu Komitetu ds. Odbudowy Homs. Członkiem komitetu jest Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN), które deklaruje naprawę 300 domów w ramach pierwszego etapu prac.

W drugim etapie planowana jest odbudowa kolejnych 980 domów - 80 domów odbuduje wspólnota greckokatolicka, 600 Grecki Kościół Prawosławny, ostatnie 300 - Syryjski Kościół Ortodoksyjny. ACN będzie wspierać część tego projektu.

Podkreślając znaczenie porozumienia, koordynator projektu ACN na Bliskim Wschodzie, ks. Andrzej Halemba podkreślił, że: "To porozumienie jest jednym z najważniejszych kroków na drodze do odnowy wspólnoty chrześcijańskiej w Homs”.

- Ludzie muszą wrócić do swoich domów, ale nie mogą tego zrobić bez wsparcia międzynarodowej organizacji Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN) – dodał bp kościoła prawosławnego Georges Abou Zakhem z Homs.

ACN dofinansuje renowację każdego z domów do kwoty 3.5 tys. dolarów. Wojna w Syrii doprowadziła do ruiny ponad 12,5 tys. domów, dodatkowo uszkodzonych zostało kolejne 37,5 tys.

W szczycie konfliktu w 2014 r. w dzielnicy Starego Miasta w Homs pozostało mniej niż 100 chrześcijan, w sumie swoje domy opuściło ok. 250 tys. osób.

W ubiegłym roku ACN przeprowadziło pilotażowy program naprawy 100 domów należących do rodzin kościoła melchickiego i syryjskiego. Na tę chwilę 85 z nich zostało już ponownie zasiedlonych, reszta mieszkańców ma powrócić na początku jesieni.

Od początku kryzysu w Syrii w 2011 r. ACN ukończyło 750 projektów z udziałem 150 partnerów.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW