Transport z pomocą humanitarną do Buczy
11 kwi 2022W odpowiedzi na apel biskupa kijowsko-żytomierskiego polska sekcja PKWP wysłała transport z pomocą humanitarną do Buczy, miejsca okrutnej zbrodni przeciwko narodowi ukraińskiemu.
Od początku rosyjskiej agresji wymierzonej w Ukrainę polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie dociera do najbardziej potrzebujących. 200 tys. euro od Darczyńców z Polski trafiło na projekty realizowane za wschodnią granicą. To m.in. zakup leków i żywności, a także doraźne potrzeby będących wciąż ze swoimi wiernymi księży i sióstr zakonnych. Więcej: https://pkwp.org/newsy/200_tys_dla_ukrainy_od_darczyncow_z_polski.
Biuro PKWP w Krakowie stało się w ostatnich tygodniach ogromnym magazynem dobra. Obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, na Polach Dialogu mogli otrzymać odzież, a także m.in. wsparcie w znalezieniu pracy czy mieszkania. W tym samym czasie Biuro PKWP we Wrocławiu, dzięki hojnym sercom mieszkańców Dolnego Śląska, wyprawiało transporty humanitarne na zachód Ukrainy, gdzie schronienia szukają uchodźcy wewnętrzni, przyjeżdżający ze wschodniej części kraju. Więcej: https://pkwp.org/newsy/pkwp_kolejne_transporty_ze_wsparciem_dla_ukrainy.
Ta pomoc jest kontynuowana. „Z apelem do nas zwrócił się ks. bp Witalij Krywicki, biskup kijowsko-żytomierski” – mówi ks. Andrzej Paś, który kieruje Stacją Dialog, Biurem PKWP we Wrocławiu. Dodaje, że prośba z Ukrainy jest związana z trudną sytuacją humanitarną, jaka panuje w diecezji. „Chcemy dotrzeć do okolic Buczy, miejsca doświadczonego ogromnym cierpieniem” – podkreśla.
Stowarzyszenie natychmiast podjęło decyzję o organizacji transportu. Ponownie spotkało się z ogromną życzliwością mieszkańców Wrocławia. Pojazd ciężarowy wyruszył na przejście graniczne w Korczowej. „Dotrze do potrzebujących. Jest tam 30 palet, które zostały tak rozmieszczone, aby maksymalnie wykorzystać pakowność tira” – wyjaśnia ks. dr Andrzej Paś. Transport dostarczy potrzebującym żywność, chemię, termosy, ubrania, trzy generatory prądu, a także elektronikę, m.in. ładowarki i powerbanki. Są też rzeczy niezbędne szczególnie dzieciom np. pieluchy. Dyrektor Biura PKWP we Wrocławiu zapowiada, że „Stowarzyszenie myśli o nowych projektach”. W Stacji Dialog zbierane są środki po to, by wysłać kolejnego tira na wschód.
Tego samego dnia, z inicjatywy dyrektora sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemara Cisło, wyruszył bus do Czerwonogrodu i rejonowej obrony terytorialnej. „Przekazaliśmy leki, żywność, tzn. konserwy, makarony, ryże, słodycze, ale także środki do higieny, mydła, szampony, pasty do zębów. Całość uzupełniają śpiwory, termosy, kawy, herbaty” – tłumaczy Maciej Cisło z Biura PKWP we Wrocławiu.
Stowarzyszenie, wspólnie z dziećmi z całej Polski, kontynuuje modlitewny szturm do nieba w intencji pokoju. W Wielkim Tygodniu planowany jest finał kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu”. PKWP zaprosi najmłodszych do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Więcej informacji na stronie: www.modlitwamilionadzieci.pl.
Biuro Prasowe PKWP Polska