Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

„To ogromna pomoc dla nas w tym bardzo trudnym momencie, promień słońca, który daje nam nadzieję”

Chrześcijanie w Libanie stoją w obliczu głębokiego kryzysu, dlatego Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) zatwierdziło trzy projekty pomocy doraźnej dla najbardziej potrzebujących rodzin i uchodźców w regionie Zahleh i w dolinie Bekaa.

To ogromna pomoc dla nas w tym bardzo trudnym momencie, promień słońca, który daje nam nadziejęPomoc uchodźcom syryjskim w Zahle - "pakiety żywnościowe"

Regina Lynch, szefowa działu projektów PKWP, podkreśla: „Jak wszyscy wiemy, Liban przechodzi przez ogromne cierpienia, szczególnie po katastrofalnej eksplozji w Bejrucie. Nie możemy jednocześnie zapomnieć o kryzysie związanym z koronawirusem, który wciąż narasta w tym regionie. Ważnym aspektem działalności duszpasterskiej Kościoła w obecnej sytuacji jest dbałość o podstawowe potrzeby ludzi, takie jak wyżywienie i podstawowa opieka medyczna”.

Na przestrzeni wielu lat Kościół w Libanie odegrał istotną rolę w reagowaniu na społeczne, gospodarcze i polityczne potrzeby swoich obywateli. „Dziś wszyscy nasi ludzie walczą o chleb powszedni. Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby stanąć po ich stronie w tych trudnych czasach” - mówi arcybiskup grecko-melchicki Issam John Darwish z Zaleh, głównego miasta gubernatorstwa Bekaa w Libanie.

Celem dwóch projektów zatwierdzonych w tym czasie przez PKWP dla Libanu, jest dostarczenie najbiedniejszym rodzinom pilnych artykułów pierwszej potrzeby, w tym żywności i niezbędnych artykułów higienicznych. Arcybiskup Darwish zwrócił się do naszego stowarzyszenia z prośbą o sfinansowanie 2 tys. paczek z podstawową żywnością, aby ulżyć cierpieniom około 2 tys. rodzin w Zaleh i w dolinie Bekaa. Z powodu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, obecna sytuacja jest naprawdę dramatyczna - wiele z tych rodzin nie jest w stanie zapewnić sobie nawet najbardziej podstawowych artykułów żywnościowych. Drugi projekt pomoże kolejnym 100 rodzinom w parafiach diecezji maronickiej Baalbek i Deir el-Ahmar, w północnej części doliny Bekaa. Dzięki tej pomocy rodziny, które żyją poniżej progu ubóstwa, będą miały zapewnione choć trochę bezpieczeństwa przez najbliższe trzy miesiące.

To ogromna pomoc dla nas w tym bardzo trudnym momencie, promień słońca, który daje nam nadziejęPomoc uchodźcom syryjskim w Zahle - "pakiety żywnościowe"

„Wasza pomoc finansowa jest niezwykle ważna i dotarła dokładnie wtedy, kiedy była najbardziej niezbędna. W realny sposób pomoże wielu potrzebującym. Nie mamy słów, by wyrazić naszą wdzięczność. To właśnie cudowne gesty innych, takie jak te, sprawiają, że możemy funkcjonować przez większość dni. To ogromna pomoc dla nas w tym bardzo trudnym momencie, promień słońca, który daje nam nadzieję” - powiedział Pomocy Kościołowi w Potrzebie dr Mireille Bechary, dyrektor projektów dla diecezji maronickiej w Baalbek.

Oprócz tych dwóch projektów oraz biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zakażeń Covid-19 i brak możliwości przeprowadzania testów w kraju, PKWP wspiera utworzenie centrum testów na Covid-19 w szpitalu Tel Chiha w Zaleh. Placówka założona przez archidiecezję Melchicką w Zaleh i Furzal dla miasta Bekaa i okolic jest niezbędnym elementem w walce o złagodzenie ciężkiej sytuacji, w której znajdują się mieszkańcy tego regionu.

Szpital znajduje się w jednym z najbiedniejszych regionów Libanu, a liczba pacjentów zarażonych Sars-Cov-2 znacznie się zwiększyła, zwłaszcza na obszarze w pobliżu granicy z Syrią. „Ludzie w Zahleh i Dolinie Bekaa żyją w chaosie i strachu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni w każdym regionie, a zwłaszcza w Zaleh i w Dolinie Bekaa, liczba pacjentów dramatycznie wzrosła, a nasz system opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności” - wyjaśnia arcybiskup Darwish.

Jedynym państwowym szpitalem, który przeprowadza badania dotyczące Covid-19, wstrząsnął niedawno skandal - ujawniono podanie fałszywych wyników testów i odkryto, że lekarz prowadzący laboratorium pracował z fałszywym dyplomem.

Projekt dofinansowany przez PKWP zakłada stworzenie w katolickim szpitalu ośrodka badawczego, który będzie oferował pomoc dla 150 tys. mieszkańców, w tym dla uchodźców i najbardziej bezbronnych spośród nich. Hierarcha kontynuuje: „Trzymamy życie ludzkie w naszych rękach i musimy zaoferować im laboratorium, któremu będą mogli ufać. Obecnie mieszkańcy tego regionu nie są nawet pewni, czy większość wyników jest prawidłowa, a więc istnieje pilna potrzeba ponownego wykonania testów, abyśmy mogli wiedzieć, ile osób naprawdę choruje”.

Od 1932 roku w Libanie nie przeprowadzono żadnego oficjalnego spisu ludności. Jednak w ostatnim badaniu autorstwa Statistics Lebanon z Bejrutu, oszacowano obecną liczbę chrześcijan w tym kraju na 44% całkowitej populacji. Głęboki kryzys gospodarczy i polityczny od wielu lat powoduje jednak, że wielu wyznawców Chrystusa wybiera emigrację. Mając dość korupcji, ludzie stracili całą wiarę w rząd i polityków. Według najnowszego raportu PKWP na temat wolności religijnej na świecie, odsetek chrześcijan mógł spaść do około 32,2% z prawie 6 milionów Libańczyków. Do tego należy dodać około miliona uchodźców wojennych z sąsiedniej Syrii, z których większość stanowią muzułmanie sunnici. W ostatnich latach, w następstwie prześladowań i wojny w ich własnych krajach, wielu irackich i syryjskich chrześcijan szukało schronienia właśnie w Libanie.

Pomimo tej imigracji Liban nadal jest krajem Bliskiego Wschodu, w którym najwyższy odsetek ludności stanowią chrześcijanie i jednym z niewielu, w którym nie występują problemy związane z dyskryminacją społeczną czy polityczną. Od października ubiegłego roku w kraju trwają demonstracje na rzecz zmiany reżimu, ale niszczycielska eksplozja, która 4 sierpnia br. zniszczyła część Bejrutu, doprowadziła kraj na skraj przepaści.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW