Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

The last minute: Irak i Syria

Last minute: Syria i IrakPomimo trwających napięć w rejonie Bliskiego Wschodu, niektórzy decydują się na powrót do swoich miast i domów.

Z najnowszych przekazanych nam danych wiemy, że około 33% Irakijczyków wróciło już do swoich domów. Z kolei około 6330 rodzin deklaruje chęć powrotu w późniejszym czasie. To ważna informacja i sygnał, ponieważ decyzja o powrocie do swoich domostw wymaga nie lada odwagi, gdyż nadal utrzymuje się napięcie na linii Bagdad-Erbil.

W gorszej sytuacji są chrześcijanie w Mosulu, ponieważ tamtejsze władze nie zapewniają im należytej ochrony. Nie ma możliwości, aby tamtejsze społeczności mogły zaopiekować się tym, co pozostało na terenach, gdzie stały (lub stoją częściowo zniszczone) kościoły, gdyż nadal obecne są tam wpływy ISIS. W chwili obecnej chrześcijanie - mówiąc delikatnie - nie są tam mile widziani.

Last minute: Syria i IrakZ kolei ci, którzy już wrócili do irackiego Teleskuf, angażują się w odbudowę miasta. Okazują troskę sobie nawzajem, szczególnie pamiętając o traumatycznych przeżyciach kobiet i dzieci. Mieszkańcy wykazują się ogromną odwagą i z nadzieją patrzą w przyszłość. Przypomnijmy, że zaledwie kilkanaście dni temu dokonano rekonsekracji tamtejszego kościoła św. Jerzego. Na ten cel ACN przekazało 100 000 euro.

W Bartelli, miejscowości położonej ok.30 km od Mosulu, Boże Narodzenie będzie obchodzone w odbudowanym kościele. To pierwszy raz, odkąd wybuchła tam wojna! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc niesiona między innymi przez naszą organizację. W Iraku, oprócz niesienia pomocy humanitarnej, pomagamy także odbudowywać domy i kościoły.

Last minute: Syria i IrakNieco inaczej sytuacja wygląda w Syrii. Choć do tej pory w Homs udało się odbudować 2700 domów, to jednak wróciło zaledwie 700 rodzin. Strach, który towarzyszy ludziom, wciąż jest silniejszy niż chęć powrotu. Chrześcijanie nadal czują się zagrożeni, boją się o życie swoje i swoich dzieci.

Módlmy się - niech ten nadchodzący czas przyniesie pokój szczególnie tam, gdzie jest on zagrożony.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW