Teraz jest czas, by inwestować w młodych ludzi
03 mar 2021PKWP rozpoczyna nowy, duży projekt wspierający studentów w Iraku.
Zdj. ACN International / Program stypendialny na lata 2021-2025 dla 150 studentów Katolickiego Uniwersytetu w Erbilu (CUE – Catholic University of Erbil).
Z okazji zbliżającej się wizyty Franciszka w Iraku (5-8 marca 2021), międzynarodowe katolickie papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) ogłosiło w tym tygodniu nowy i ambitny projekt o wartości 1,5 miliona euro, wspierający chrześcijańskich studentów w tym kraju. Program polega na przyznaniu stypendiów uniwersyteckich na najbliższe cztery lata dla 150 studentów Katolickiego Uniwersytetu w Erbilu (CUE – Catholic University of Erbil), stolicy autonomicznego regionu Kurdystanu. Celem projektu jest promowanie integracji społecznej pomiędzy różnymi religiami oraz zapewnienie młodym chrześcijańskim studentom lepszych perspektyw zatrudnienia w przyszłości.
Chaldejski arcybiskup Bashar Warda z Erbilu, który jest założycielem uczelni, wyjaśnia: „Katolicki Uniwersytet w Erbilu (CUE) jest bez wątpienia latarnią dającą światło i symbolem nadziei, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Pomoc finansowa dla CUE w postaci stypendiów będzie ogromnym wsparciem, z którego skorzysta nie tylko ograniczona liczba młodych ludzi, mających nadzieję na lepszą przyszłość. Jednocześnie będzie to potężny gest solidarności wobec chrześcijan i wszystkich innych mniejszości oraz osób pokrzywdzonych przez los w regionie”.
Większość studentów CUE to uchodźcy lub uchodźcy wewnętrzni z różnych części Iraku, takich jak Bagdad, Basra, Diala, Duhok, Kirkuk, Niniwa / Mosul, Sinjar i Sulaimaniya. Thomas Heine-Geldern, prezydent wykonawczy PKWP, tłumaczy: „Wierzymy, że projekt ten będzie wspierał przesłanie papieża na rzecz integracji społecznej i pojednania. Uniwersytet opiera się na różnorodności – 72% stanowią chrześcijanie, 10% muzułmanie, a 18% jezydzi. Młodzi ludzie różnych wyznań mogą nauczyć się tutaj żyć razem w harmonii”.
W irackim Kurdystanie mniejszość chrześcijańska może żyć we względnym, ale w żadnym wypadku nie absolutnym bezpieczeństwie. Nadal silne jest poczucie niepewności, które wynika przede wszystkim z napiętej sytuacji gospodarczej. W związku z tym zwłaszcza młodzi ludzie stają przed dylematem: pozostać na miejscu czy wyemigrować. W ciągu ostatnich 10 lat liczba wyznawców Chrystusa w kraju drastycznie się zmniejszyła. CUE, który powstał pięć lat temu, stara się zaproponować inne rozwiązanie, dając młodym lepsze perspektywy na przyszłość.
Thomas Heine-Geldern kontynuuje: „Katolicki Uniwersytet w Erbilu jest projektem o kluczowym znaczeniu dla tych chrześcijan, którzy chcą pozostać w północnym Iraku i Kurdystanie. Nie myśleliby oni o opuszczeniu swojego kraju, gdyby nie czuli się do tego zmuszeni przez siły, na które nie mają wpływu. Jeśli młodzi będą mieli możliwość zdobycia dobrego wykształcenia, to nie wyjadą. PKWP zrobiło jak dotąd wszystko, co możliwe, aby pomóc chrześcijanom pozostać w ich ojczyźnie, inwestując w odbudowę ich domów, kościołów i niezbędnej infrastruktury. Teraz nadszedł czas, aby rozpocząć ten duży i bardzo ważny dla nas projekt, i zainwestować w młodych Irakijczyków”.
Zdj. ACN International / Program stypendialny na lata 2021-2025 dla 150 studentów Katolickiego Uniwersytetu w Erbilu (CUE – Catholic University of Erbil).
CUE jest jak dotąd jedynym katolickim uniwersytetem w kraju i oferuje szereg kierunków studiów na poziomie magisterskim, w tym na przykład architekturę i inżynierię lądową. 54% studentów stanowią kobiety, a 46% mężczyźni. Obecnie zapisanych jest 170 studentów, ale arcybiskup Erbilu chciałby zwiększyć tę liczbę w ciągu najbliższych czterech lat. Biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację ekonomiczną i polityczną w Iraku, wsparcie finansowe PKWP jest niezbędne.
Arcybiskup Bashar Warda: „Zawsze głęboko doceniałem pracę, jaką w minionych latach wykonała dla nas Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a zwłaszcza po inwazji ISIS. Niezwykle doceniamy fakt, że PKWP jest największym darczyńcą programu stypendialnego. Musimy przekazywać ludziom dobre wiadomości podczas wizyty papieskiej, a możliwość ogłoszenia, że w 2025 roku będzie tu 1000 studentów, budzi w naszej młodzieży i ich rodzicach wiele nadziei. Daje nam znaczący głos i jasną przyszłość”.