Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Tanzania: Biskup Augustyn Shao: grupy islamistyczne rozpalają nienawiść - chrześcijanie żyją w strachu

Po zabójstwie księdza katolickiego w Zanzibarze w dniu 17 lutego biskup Zanzibar, Augustyn Ndeliakyama Shao, ostrzega przed rosnącą przemocą z pobudek religijnych na tej w pół-autonomicznej wyspie, należącej do Tanzanii.

Podczas spotkania z przedstawicielami PKWP, biskup Zanzibar podkreślił: "Ideologia, która jest rozpowszechniana przez kilku islamistów w Zanzibarze mówi, że islamska większość nie może tolerować żadnych innych religii."

Według biskupa Shao, napięcie na tej wyspie w Afryce Zachodniej wzrosło w ostatnich miesiącach. Księża i ​​biskupi są zastraszani. "Staliśmy się celem dla tych fundamentalistów. Już na Boże Narodzenie został zastrzelony ksiądz, a teraz został zastrzelony kolejny z moich kapłanów. Szejk, który zaapelował o powstrzymanie przemocy została oblany kwasem i jest teraz w szpitalu", powiedział bp Shao. Zamordowany ksiądz Evarist Mushi, został pochowany w dniu 20 lutego a miejscowa społeczność okazała w trakcie pogrzebu wielką sympatię dla tego księdza. We wszystkich diecezjach w kraju, zostały odprawione Msze św. za zmarłego i modlono się o pokój. Biskup Shao wezwał rząd Tanzanii, aby działał z determinacją: "Rząd musi zapewnić bezpieczeństwo ludziom, a zwłaszcza mniejszościom. Rząd zbyt długo nie reagował i pozwolił na szerzenie propagandy i nienawiści wobec innych przekonań religijnych. Mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa będzie wpływać na rząd Zanzibaru i Tanganiki, aby ten powstrzymał szerzącą się przemoc".

Ksiądz Andrzej Halemba, odpowiedzialny za projekty w ramach PKWP, mówił o niepewnej sytuacji w Zanzibarze, gdzie większość ludności wyznaje islam. W 2012 r. pewna liczba kościołów chrześcijańskich różnych wyznań został podpalona. To, co tak naprawdę spowodowało wybuch przemocy to było aresztowanie członków organizacji ekstremistycznych, które chcą wprowadzić państwa islamskie i prawo szariatu w Zanzibarze. Ojciec Halemba powiedział: "Taki rozwój sytuacji jest powodem naszej wielkiej troski. Jest oczywiste, że istniejące tutaj ekstremalne siły, celowo dążą do destabilizacji kraju. Ale właśnie z tego powodu PKWP również poszukuje dialogu między chrześcijanami i muzułmanami. Biskupi Tanzanii pragną zapewnić pokojową współpracę między tymi wyznaniami".

PKWP (tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW