Szkoły w Libanie ze wsparciem z Polski
18 gru 2023Do polskich parafii docierają podziękowania od Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie za udział w XV Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Środki zebrane w drugą niedzielę listopada zapewnią m.in. dostęp do edukacji dla tysięcy dzieci w Libanie.
W tym roku w centrum Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym znalazł się Bliski Wschód. W tysiącach polskich parafii podjęta została modlitwa o pokój w regionie, której towarzyszyła zbiórka pieniężna.
„Do tej pory udało nam się przekazać potrzebującym ponad 4 mln zł” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.
Inicjatywie towarzyszyło hasło „To jest zawsze nasz dom”. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie konsekwentnie przypomina, że Bliski Wschód jest domem dla tysięcy chrześcijan, a pomoc na miejscu szansą, by tego domu nie musieli opuszczać. Ks. prof. Cisło wyjaśnia, że w regionie niszczonym przez przemoc wierzący w Chrystusa wnoszą element pojednania, m.in. poprzez prowadzenie szpitali, sierocińców czy szkół, gdzie w jednej klasie uczą się wyznawcy różnych religii.
„Środki, jakie zebraliśmy w Polsce, umożliwią przetrwanie dziesiątkom szkół w Libanie, do których chodzą tysiące dzieci. Nasze wsparcie pozwoli też na wypłatę pensji nauczycielom” – zaznacza dyrektor sekcji polskiej PKWP.
Na miejscu, poprzez kryzys ekonomiczny i polityczny, rodzin nie stać na opłacenie edukacji swoim dzieciom. Dane, jakie publikują organizacje międzynarodowe, wskazują, że rodzice ograniczają wydatki na szkołę, by mieć pieniądze na żywność i leki. Dla utrzymania domu czasami najmłodsi muszą podejmować pracę. Problem nie dotyczy tylko dzieci z libańskich rodzin, ale też uchodźców syryjskich, gdzie te statystyki są jeszcze bardziej dramatyczne. W ubiegłym roku współpracująca z PKWP Fundacja Kościoła Grecko-Melchickiego ICARE informowała, że poza systemem edukacji w kraju pozostaje milion dzieci.
Ks. prof. Cisło przypomina, że w tym roku z inicjatywy Pomocy Kościołowi w Potrzebie udało się dostarczyć busy, jakie ułatwią syryjskim dzieciom dostęp do szkoły. „Edukacja zawsze jest jedną z najpilniejszych potrzeb tam, gdzie toczy się wojna lub pojawiają się kryzysy. Gdy najmłodsi znajdą się poza systemem szkolnym, powrót do niego jest bardzo trudny. W placówkach rozpoczyna się praca na rzecz pokoju, w nich tli się nadzieja na odbudowanie kraju w przyszłości, a jeśli uda się nam zatrzymać dzieci w szkole, to nie trafią na ulice” – zauważa wykładowca UKSW.
Środki, jakie udało się zebrać w trakcie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, wspierają, obok Libanu, także m.in. Syrię, Irak czy Ziemię Świętą.
W Libanie i Syrii nie ma stałego dostępu do energii elektrycznej. Utrudnia to mieszkańcom codzienne funkcjonowanie. Zagraża też życiu i zdrowiu. Przerwy w dostawach prądu dotyczą także szpitali oraz stacji dostarczających wodę. Szansą na poprawę sytuacji jest instalowanie paneli fotowoltaicznych.
Dzięki środkom z Polski dostęp do niezależnego zasilania będą miały budynki, w których pracują księża i siostry zakonne, m.in. szkoła dla niewidomych i głuchoniemych dzieci. „Księża i siostry zakonne stają się pomostem między tym, co robi PKWP, a cierpiącymi, którzy przecież w kościołach szukali schronienia po trzęsieniu ziemi, jakie dotknęło Syrię w lutym tego roku” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło. Przypomina, że tam, gdzie toczy się wojna lub kraj jest dotknięty ogromną biedą, parafia staje się noclegownią, kuchnią i szpitalem.
W okresie przedświątecznym wsparcie dotrze do Damaszku. Dla blisko 1300 dzieci przygotowano zajęcia edukacyjne. Będzie to dla nich odskocznia od trudów codziennego życia związanych z konsekwencjami wojny. Pomoc Kościołowi w Potrzebie, poprzez środki, jakie zostały zebrane w polskich parafiach, umożliwi też utrzymanie seminariów, a także przyczyni się do realizacji nowych inicjatyw duszpasterskich, m.in. z myślą o młodzieży z Izraela.
Ks. prof. Cisło przypomina, że wszystkie te działania mają swój początek w Polsce. „Dziękujemy, że w drugą niedzielę listopada solidarność z Bliskim Wschodem była inicjatywą parafii w całym kraju” – zauważa. PKWP wysyła setki podziękowań, by docenić ogromne zaangażowanie Kościoła w Polsce na rzecz prześladowanych.
Przy okazji XV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym swoje przesłanie do wiernych w Polsce przekazał łaciński patriarcha Ziemi Świętej kard. Pierbattista Pizzaballa.
WIĘCEJ: https://pkwp.org/newsy/kard_pizzaballa_nasza_nadzieja_jest_chrystus_zmartwychwstaly.
Biuro Prasowe PKWP Polska