Szkoła nadziei i powrotu do zdrowia
02 maj 2022W niedzielę chrześcijanie z Iraku przekroczą ważny kamień milowy na drodze do odzyskania niepodległości po ludobójstwie. Wspólnota sióstr oficjalnie otworzy długo oczekiwaną szkołę.
Zdj. ACN International / Budowa szkoły średniej Al-Tahira w Baghdedzie.
Szkoła średnia Al-Tahira, mogąca pomieścić 625 uczniów, zostanie otwarta 1 maja w Qaraqosh (Baghdeda), największym z 13 miast i wiosek zamieszkałych w większości przez chrześcijan, położonych na kultowej Równinie Niniwy.
W przeciwieństwie do większości projektów strukturalnych, które polegają na odbudowie budynków zniszczonych przez Daesh (ISIS) podczas okupacji Niniwy, szkoła została zbudowana od podstaw na terenie. Wcześniej znajdował się tam plac zabaw Szkoły Podstawowej Al-Tahira, również prowadzonej przez Siostry Dominikanki św.
Zdj. ACN International / Uczniowie w centrum komputerowym szkoły średniej Al-Tahira w Baghdedzie.
Szkoła średnia Al-Tahira, która przyjęła pierwszych uczniów w lutym, posiada najnowocześniejsze wyposażenie na trzech piętrach, w tym trzy laboratoria naukowe, centrum komputerowe, dużą salę konferencyjną, bibliotekę i kaplicę.
Szkoła, która powstawała pięć lat, jest jednym z największych projektów w Iraku wspieranych przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), katolicką organizację charytatywną działającą na rzecz prześladowanych i innych cierpiących chrześcijan.
Dr Thomas Heine-Geldern, prezes wykonawczy ACN International, który wraz z innymi pracownikami organizacji charytatywnej weźmie udział w ceremonii otwarcia, powiedział: „PKWP było zaangażowane od samego początku w tę inicjatywę i zaszczytem była współpraca z tak wieloma zaangażowanymi osobami i organizacjami, aby doprowadzić ten projekt do skutku, w tym z austriacką konferencją biskupów, wspieraną przez rząd Austrii”.
PKWP była zaangażowana w pozyskanie ponad 80 procent kwoty 2,1 miliona dolarów (1,67 miliona funtów) potrzebnej do budowy szkoły.
Dziękując dobroczyńcom za ich niestrudzone wsparcie dla Iraku, kontynuował: „Chciałbym wyrazić uznanie dla siostry Klary Nas, innych sióstr dominikanek i wszystkich tych, którzy niestrudzenie pracowali, aby to marzenie stało się rzeczywistością”. Dodał: „W najczarniejszych dniach okupacji regionu przez Daesh (ISIS), kto by pomyślał, że zaledwie kilka lat później będziemy świętować otwarcie zupełnie nowej szkoły?”.
Oprowadzając delegację PKWP po szkole w zeszłym miesiącu, dominikańska siostra Huda powiedziała, że szkoła ma pomóc w zabezpieczeniu przyszłości dla chrześcijan w kraju, w którym ich liczba spadła z ponad miliona przed 2003 r. do może 150 000 obecnie. Powiedziała: „Budujemy charakter uczniów, aby byli liderami w społeczeństwie, brali na siebie odpowiedzialność i opracowywali plan pozostania w tym kraju”. „Obecność sióstr i szkoły w tym miejscu to znaki nadziei, dające ludziom powód do pozostania”.
Uczeń Rameel Rabu Wadi, lat 16, powiedział PKWP: „Z takimi budynkami jak ten i szansą na dobrą naukę, czujemy, że mamy tu wielką przyszłość. Bardzo dziękujemy za wspieranie nas”.