Szeroki raport o wolności religijnej
23 sie 2021W trakcie konferencji poprzedzającej Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie ks. dr Andrzej Kwaśniewski z PKWP zapowiedział powstanie dużego raportu, który pokaże skalę prześladowań chrześcijan na całym świecie.
zdj. ACN International
22 sierpnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Z inicjatywy Laboratorium Wolności Religijnej wiele polskich miast postanowiło podświetlić budynki na czerwono, co było symbolem pamięci o osobach, które doświadczają prześladowań.
Wydarzenie poprzedziła konferencja prasowa, w trakcie której ks. dr Andrzej Kwaśniewski przedstawił Raport o Wolności Religijnej przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Mówił o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie, m.in. w Iraku i Syrii. Wskazał na wykorzystywanie przeciwko wyznawcom Chrystusa prawa o bluźnierstwie, co dzieje się m.in. w Pakistanie. Przypomniał o atakach na Kościoły w Chile.
„Zaatakowanych zostało 59 kościołów, w tym 6 ewangelickich. Reszta to kościoły katolickie. Ataki na miejsca kultu były związane z zamieszkami na tle politycznym” – mówił ks. dr Andrzej Kwaśniewski.
W wielu regionach dramat chrześcijan pogłębiła pandemia covid-19. W krajach, w których na co dzień byli dyskryminowani, odmawiano im pomocy. Ks. dr Andrzej Kwaśniewski tłumaczył, że zaprezentowany do tej pory Raport PKWP to wstęp do szerszego dokumentu.
„Duży raport zostanie opublikowany jesienią. Będzie to 800 stron. Ten raport będzie przetłumaczony na język polski” – dodał.
Ks. dr Andrzej Kwaśniewski wskazał, że ogromną pracę w nagłaśnianiu dramatu prześladowanych chrześcijan wykonuje Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej.
„Chodzi o to, by wiedza o prześladowaniach była pogłębiana i rozszerzana poprzez badania uniwersyteckie, abyśmy mieli wyspecjalizowane środowisko, które zajmuje się właśnie tymi sprawami” – podkreślił.
Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej działa przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zostało powołane z inicjatywy ks. prof. Waldemara Cisło, dyrektora sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
ACN Polska