Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Szczyt przywódców religijnych o przyszłości Libanu

Przedstawiciele kościołów chrześcijańskich w Libanie, wspólnie z przywódcami religijnymi innych religii, w tym także muzułmanami, będą szukać rozwiązań dla pogrążonego w kryzysie Kraju Cedrów.

Libanzdj. ACN International / maronicki patriarcha Antiochii kard. Bechara Boutros Rai

Podczas gdy wojna trawiła Syrię i Irak, Liban pozostawał bezpieczną przystanią na mapie Bliskiego Wschodu. Nieudolność rządu i kryzys gospodarczy, spotęgowany dodatkowo przez potężny wybuch w porcie w Bejrucie, postawił mieszkańców kraju w tragicznej sytuacji. Wielu z nich obawia się o swoją przyszłość. Realny jest scenariusz, w myśl którego w kraju pozostanie niewielu chrześcijan.

„Nasze uniwersytety, szkoły i szpitale przechodzą ogromny kryzys. Tracimy najlepszych lekarzy, inżynierów, profesorów i absolwentów” – alarmuje maronicki patriarcha kard. Bechara Boutros Rai.

Na te problemy zareagował Ojciec Święty. Papież zwołał spotkanie, na które zaprosił chrześcijańskich przywódców kościołów w Libanie. Teraz, w myśl jego zaleceń, dyskusja o przyszłości Kraju Cedrów będzie kontynuowana, ale z udziałem przedstawicieli innych wyznań, także muzułmanów. Papież Franciszek mówił w Watykanie, że Liban musi pozostać oazą pokoju i wzorem braterstwa między religiami.

„Podczas naszego szczytu chcemy odpowiedzieć na pytanie: jakimi metodami można te wskazówki wprowadzić w życie” – mówi kard. Rai.

Szczyt ma wypracować mapę drogową dla Libanu. Będzie szukał odpowiedzi na problem rosnącej nierównowagi w populacji kraju. Poprzez napływ uchodźców z Palestyny i Syrii, muzułmanie stanowią 2/3 z sześciu milionów ludności. Może to zachwiać równowagą polityczną. Do tej pory chrześcijanie i muzułmanie byli w równym stopniu zaangażowani w rządzenie Libanem.

W modlitwie za swój kraj chrześcijanie szczególnie wołają o wstawiennictwo św. Szarbela. W uroczystość tego wyjątkowego Patrona kard. Rai w trakcie Mszy św. odprawianej w letniej rezydencji patriarchalnej na północy kraju, prosił, by święty Libanu, nie pozwolił rozpaść się krajowi.

„Tobie powierzamy naszą ojczyznę” – modlił się do św. Szarbela maronicki patriarcha, wołając o cud „zbawienia z całkowitego upadku”.

ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW