Szansa na nowy początek
08 lis 2023Mikroprojekty w Damaszku wspierane przez PKWP to więcej niż pomoc doraźna – przywracają godność i pomagają odbudować życie.
Zdj. ACN International / Mousa Fares, beneficjent mikroprojektu finansowanego przez PKWP, dzięki któremu otworzył sklep z perfumami; Damaszek, 2023.
Mousa Fares – walka o godne życie
Mousa Fares ma 38 lat i mieszka ze starszymi rodzicami oraz bratem w 40-metrowym mieszkaniu w Dżaramanie, dzielnicy Damaszku. Znalazło tu schronienie wielu chrześcijan, którzy uciekli przed wojną z innych części kraju. Przez większość swojego życia walczył o utrzymanie rodziny i uniknięcie ubóstwa.
Przed wojną Mousa pracował w sklepie z napojami w Dżaramanie i zarabiał wystarczająco dużo, by pokryć domowe wydatki. Podczas konfliktu dwie eksplozje przed jego sklepem spowodowały ogromne szkody, zmuszając go do zamknięcia interesu. Aby zarobić na życie, Mousa zatrudnił się jako pracownik administracyjny w biurze podróży i zajmował się sprzątaniem. Niestety, w pobliżu biura eksplodował pocisk moździerzowy, a on został trafiony odłamkami. Powrót do zdrowia zajął mu ponad trzy miesiące.
Te nieszczęścia nie powstrzymały jednak mężczyzny przed walką o godne życie. Pożyczył trochę pieniędzy i otworzył sklep z perfumami i upominkami. Aby uzyskać większe dochody, pracował od wczesnych godzin porannych do północy, jednak pandemia koronawirusa zniweczyła jego wysiłki. Mimo to Mousa postanowił się nie poddawać i zatrudnił się na nocną zmianę w supermarkecie. Przez ponad cztery miesiące spał tylko cztery godziny na dobę, ale nawet przy tak ciężkiej pracy ledwo był w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby swojej rodziny.
Centrum Nadziei: Szansa na nowy początek
W lipcu 2021 r. syryjska organizacja Chrześcijańskie Centrum Nadziei (Christian Hope Centre) wspierana przez Kościół katolicki, otworzyła w stolicy Syrii, Damaszku, swoje pierwsze w historii centrum mikroprojektów. Program zapewnia przedsiębiorczym ludziom, takim jak Mousa, fundusze na założenie nowych firm lub wznowienie przedsięwzięć, które zostały przerwane przez wojnę w Syrii. Pracownicy i wolontariusze oceniają prośby o pomoc w ponownym uruchomieniu działalności gospodarczej i gdy opinia jest pozytywna, oferują zazwyczaj sprzęt lub szkolenia.
Mousa Fares dowiedział się o Centrum Nadziei i poprosił o pomoc w formie mikroprojektu, który został zatwierdzony. Pożyczone pieniądze pozwoliły mu na zakup towarów i narzędzi niezbędnych do modernizacji sklepu oraz dały mu możliwość utrzymania tego projektu i poprawy warunków życia.
Kiedy przedstawiciele PKWP odwiedzili sklep Mousy, ten z dumą zaprezentował swoje produkty. Pomimo wszystkich trudności, przez które przeszedł, jest wdzięczny Bogu za wszelkie dobro w jego życiu i wyjaśnia, że w środku wojny i kryzysu gospodarczego, mały flakonik perfum może sprawić, że człowiek poczuje się normalnie i godnie.
Zdj. ACN International /Tamara Gergos, beneficjentka mikroprojektu finansowanego przez PKWP, dzięki któremu otworzyła mini-market; Damaszek, 2023.
Tamara Gergos – nie poddać się rozpaczy
Innym członkiem społeczności chrześcijańskiej korzystającym z pomocy PKWP dla Centrum Nadziei jest Tamara Gergos, której rodzina bardzo ucierpiała podczas kryzysu w Syrii. Marząc o bezpieczeństwie, wyjechali do Libanu, gdzie próbowali znaleźć sposób na życie za granicą, ale okazało się to bardzo trudne. Wysokie koszty utrzymania i drogie czesne za szkołę zmusiły Tamarę, by wraz z dziećmi wróciła do Syrii, podczas gdy jej mąż Hisham pozostał w Libanie i czasami pracował na trzech etatach tylko po to, by zapewnić byt rodzinie.
Po ogromnej eksplozji w porcie w Bejrucie sytuacja gospodarcza w kraju pogorszyła się na tyle, ze Hishamowi coraz trudniej było zarabiać na życie i wysyłać pieniądze rodzinie. Tamara nie poddała się jednak rozpaczy. Zwróciła się do Centrum Nadziei i poprosiła o pomoc w otwarciu minimarketu w Jaramanie. Dzięki tej małej firmie była w stanie zapewnić byt swojej rodzinie i pokryć wszystkie wydatki, a jej mąż mógł wrócić do Syrii, by pracować razem z nią i być blisko swoich dzieci. Tamara jest bardzo wdzięczna PKWP za tę szansę, a zwłaszcza za to, że dzięki mikroprojektowi jej rodzina jest znów razem.
Zdj. ACN International / Mousa Fares, beneficjent mikroprojektu finansowanego przez PKWP, dzięki któremu otworzył sklep z perfumami; Damaszek, 2023.
Więcej niż pomoc doraźna
90% syryjskiej populacji żyje obecnie poniżej granicy ubóstwa. Chrześcijanie w Syrii twierdzą, że obecny kryzys gospodarczy jest gorszy niż 12 lat wojny, którą przeżyli. Wielu z nich zwraca się do Kościoła o pomoc w postaci paczek żywnościowych, pomoc w opłaceniu czynszu czy pomoc edukacyjną. I choć są bardzo wdzięczni za to doraźne wsparcie, większość chrześcijan chce być niezależna finansowo, pragnie stabilnej pracy, aby utrzymać swoje rodziny. Taki jest właśnie cel programu mikroprojektów prowadzonego przez Centrum Nadziei, które zamierza powtórzyć sukces wcześniejszych projektów w Aleppo i Homs.
Podobnie jak wielu innych Syryjczyków, Mousa i Tamara z powodu wojny domowej, która rozdarła ich kraj, stracili pracę i większość perspektyw na lepszą przyszłość. Tych dwoje członków społeczności chrześcijańskiej nigdy nie przestało jednak marzyć o lepszej przyszłości, a teraz, dzięki projektowi wspieranemu przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), marzenia te wreszcie się spełniają.
Obecnie Centrum Nadziei w Damaszku realizuje 155 projektów, z których 83 są finansowane przez PKWP. Każdy beneficjent zobowiązuje się do spłaty 20% pożyczki w ciągu dwóch lat.
POMÓŻ TERAZ
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990z dopiskiem „Bliski Wschód”
Korzystając z serwisuDotpay S.A przekaż ofiarę