Syria: Zakończenie peregrynacji ikony „Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków”
14 wrz 2022Księga z listą nazwisk 1 271 chrześcijan, którzy zginęli w wojnie w latach 2011-2022.
Zdj. ACN International / Peregrynacja ikony „Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków” w katedrze syryjsko-katolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Aleppo, 10 maja 2020 r.
W czwartek 15 września, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, w Homs (Syria) zakończy się trzyletnia inicjatywa „Pocieszcie mój lud”, wspierana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Jej celem było błaganie o pokój i o ochronę wszystkich chrześcijan w Syrii.
Pomysł zyskał poparcie papieża Franciszka, który 15 września 2019 r. pobłogosławił ikonę „Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków” (zob.: https://pkwp.org/newsy/syria_pocieszcie_moj_lud), która peregrynowała od tego czasu po 34 katolickich i prawosławnych diecezjach Syrii. Pielgrzymka ikony zakończy się trzy lata od rozpoczęcia podczas procesji przez miasto Homs, które ogromnie ucierpiało w pierwszych latach wojny.
Oficjalny program rozpocznie się w syryjsko-ortodoksyjnej katedrze Al Zinnar, a zakończy liturgiczną celebracją, podczas której różne wyznania chrześcijańskie będą się wspólnie modlić w melchickiej katedrze Matki Bożej Pokoju, odbudowanej po przywróceniu pokoju w mieście dzięki wsparciu PKWP.
W uroczystości w Homs wezmą udział melchicki arcybiskup Jean-Abdo Arbach, syryjsko-ortodoksyjny arcybiskup Timothius Matta Alkhouri, grecko-prawosławny arcybiskup George Abu Zakhem oraz syryjsko-katolicki arcybiskup Rami Kabalan. Pomoc Kościołowi w Potrzebie reprezentować będą m.in. prezydent wykonawczy Thomas Heine-Geldern oraz ks. Andrzej Halemba, pomysłodawca peregrynacji ikony, a w latach 2006-2020 koordynator projektów PKWP: do 2010 r. dla angielskojęzycznych i portugalskojęzycznych krajów Afryki, a od 2010 r. dla Azji i Afryki, w tym krajów Bliskiego Wschodu i części Azji Południowej, m.in. Syrii, Iraku, Erytrei. Podczas uroczystości obecny będzie również ojciec Spiridon Kabbash, grecko-prawosławny duchowny z Homs, autor peregrynującej ikony.
Dzień później, 16 września, ikona „Pocieszycielki Syryjczyków” zostanie przewieziona do monasteru św. Eliasza w Rableh, gdzie nastąpi jej intronizacja. Spodziewany jest udział ponad tysiąca pielgrzymów. Podczas uroczystości prezydent PKWP złoży u stóp Matki Bożej księgę z listą zawierającą nazwiska 1 271 chrześcijan, którzy zginęli w wojnie w latach 2011-2022 (dane zebrał dla PKWP ks. Andrzej Halemba).
Zdj. ACN International / Modlitwa przed ikoną „Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków”, zrujnowana Wschodnia Ghuta; 2019 r.
Uroczystości kończące peregrynację ikony musiały być kilkakrotnie przekładane z powodu pandemii. Pierwotnie miała się ona zakończyć w maju 2020 r. W czasie przerw z powodu obostrzeń pandemicznych ikona była zabezpieczona w klasztorze karmelitów w Aleppo.
Wojna w Syrii trwa już blisko jedenaście i pół roku. Według danych ONZ co najmniej 6,7 mln osób zostało wewnętrznie przesiedlonych, a kolejne 6,6 mln to uchodźcy przebywający poza granicami kraju.