Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Syria: Wsparcie dla mieszkańców Aleppo

Syria Wsparcie dla mieszkańców AleppoPomoc Kościołowi w Potrzebie otrzymuje nowe prośby o pilną pomoc w celu złagodzenia dramatycznego kryzysu w Aleppo.

Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) zatwierdziło szereg kolejnych projektów mających na celu kontynuowanie pomocy, która ma być przekazana w ciągu najbliższych kilku miesięcy dla najbardziej potrzebujących rodzin w różnych miastach Syrii. Szczególnym celem tej pomocy jest miasto Aleppo, które jest obecnie na linii frontu w walce między armią rządową, która kontroluje zachodnią część miasta, a grupami rebeliantów, którzy nadal przebywają w części wschodniej miasta, a także kontrolują dopływ wody i prądu. Jednocześnie PKWP obiecało ponownie przekazać swoją pomoc dla rodzin będących wewnętrznymi uchodźcami w Syrii, w takich miastach jak Damaszek i Tartus.

Liczba chrześcijan w strefie konfliktu spadła po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale w tym samym czasie liczba rodzin potrzebujących pilnej pomocy znacznie wzrosła. Większość obiecanego wsparcia to kontynuacja wcześniejszych pilnych programów pomocowych, z tą różnicą, że liczba osób potrzebujących pomocy wzrosła w wyniku pogorszenia sytuacji w prawie każdej części kraju.

PKWP będzie kontynuować pomoc dla 2817 rodzin w Aleppo i Al Hassakeh, gdzie przez ponad pięć lat ludzie mierzą się z cierpieniem i strachem oraz potrzebują środków do przeżycia. Organizatorzy pomocy na miejscu napisali: "Dzięki Waszej pomocy możemy stanąć obok naszych ludzi i pomóc im, aby ulżyć ich doli. W dalszym ciągu pracujemy jako zespół, i dzięki waszemu wsparciu staramy się dotrzeć do coraz większej liczby rodzin i w miarę możliwości zabezpieczyć ich potrzeby życiowe, aby mogli żyć z godnością. Musimy wspierać je w ich codziennym życiu, zwłaszcza tych, którzy mają dzieci i osoby starsze, ponieważ są one najbardziej narażone na trudy codziennego życia. Życie stało się bardzo kosztowne i trudne. Nasze rodziny walczą ze strachem i niepokojem o przyszłość. Stałe pytania, jakie ludzie sobie zadają, to czy pozostać na miejscu, i jaki będzie nasz ostateczny los".

Wiekszość Syryjczyków żyje dziś w skrajnej nędzy, nie mogąc kupić podstawowych środków do życia, aby przeżyć. W ciągu ostatnich 18 miesięcy, koszt paliwa wzrósł ponad dwukrotnie. Cena mąki pszennej wzrosła o około 300%, a ryżu o około 650% w porównaniu z cenami, zanim wybuchła wojna.

W obiecanej pomocy na najbliższe miesiące znajduje się mleko dla niemowląt i pieluchy dla 650 niemowląt i dzieci do lat dwóch w Tartus i innych miejscach w diecezji Latakia. Dzięki hojności wielu dobroczyńców, PKWP była w stanie pomóc około 200 dzieciom na początku tego roku. Wraz z prośbą o dalszą pomoc, PKWP otrzymał list od osób odpowiedzialnych za projekt, w którym napisano, że "rodzice sa bardzo zadowoleni, i czują, że nie są opuszczeni przez Boga. Jeśteście widzialnym obrazem niewidzialnego Boga, Wasza pomoc daje zawsze moralny impuls rodzinom, które mają dzieci".

Jednocześnie PKWP ma nadzieję rozszerzyć swoją pomoc dla wysiedlonych rodzin z Aleppo, Hama i Idlib, z których większość osiedliła się w Tartus i Latakii, a teraz potrzebują pomocy, aby być w stanie zapłacić czynsz. Jeszcze kilka miesięcy temu było tu 100 rodzin otrzymujących wsparcie, ale gwałtowne starcia w Aleppo i innych częściach kraju już teraz spowodowały, że liczba wysiedlonych rodzin w diecezji wzrosła do 450, i wszystkie one są w wielkiej potrzebie. 507 rodzin, które uciekły do Damaszku także zaapelowały o pilną pomoc, aby zapłacić czynsz, jak również o lekarstwa, ubrania, przybory szkolne i żywność.

Są to tylko niektóre przykłady pomocy w nagłych wypadkach, jakie PKWP udziela i zamierza nadal przekazywać wsparcie dla ludzi i lokalnego Kościoła w Syrii. Łącznie PKWP potrzebuje ponad 1.5 mln euro, aby móc złagodzić cierpienia Syryjczyków w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Autor: Maria Lozano

Tłumaczenie: Wiesław Knapik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW