Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Syria: Tysiące chrześcijan ucieka przed islamistami.

W ciągu ostatnich kilku dni terroryści z tzw. Państwa Islamskiego próbowali podbić miasto Sadad. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie  zobowiązało się do pomocy uchodźcom.

Tysiące chrześcijan z Syrii ucieka z kraju w wyniku strasznych ataków przeprowadzonych przez bojówkarzy z tzw. Państwa Islamskiego. Taką informację przekazał w rozmowie ze Stowarzyszeniem Papieskim Pomoc Kościołowi w Potrzebie arcybiskup Homs, Selwanos Boutros Alnemeh należący do Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Hierarcha prosi o pomoc. Według arcybiskupa od 31 października bieżącego roku bojówkarze z tzw. Państwa Islamskiego atakują miasta znajdujące się niedaleko miasta Sadad, którego większość mieszkańców stanowią chrześcijanie. Miasto Maheen, które znajduje się w odległości 7 km od Sadad zostało zajęte przez terrorystów, a mieszkańcy miasta Sadad i Al-Hafar uciekli. Co najmniej 15 000 ludzi porzuciło swoje domy i stało się uchodźcami w miastach Homs, Zaidal i Fairouzeh. Arcybiskup wyjaśnił, że miasto Sadad jest zagrożone atakiem ze strony tzw. Państwa Islamskiego pomimo, że w mieście są obecni żołnierze wierni rządowi Syrii. „Boimy się, że, co nie daj Boże, islamiści podbiją miasto. Jeśli tak się stanie, to stracimy centrum chrześcijaństwa w naszej diecezji” – powiedział arcybiskup Homs. Już w październiku 2013 roku Sadad zostało zajęte przez terrorystów, ale jego okupacja nie trwała długo. Jednak w tym czasie islamiści zamordowali 45 chrześcijan i zniszczyli wiele kościołów i domów należących do wyznawców Chrystusa. Ofiary zostały pochowane w zbiorowych mogiłach.
Ksiądz Luka Awad, asystent arcybiskupa w sprawach udzielania pomocy humanitarnej, powiedział w wywiadzie dla Pomoc Kościołowi w Potrzebie, że ludzie, którzy uciekli z Sadad i okolicznych miejscowości nie mają żadnych środków do życia. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby udzielić tym osobom niezbędnej pomocy. Potrzebujących jest bardzo wielu. Obecnie naszym największym zmartwieniem jest znalezienie im miejsca zamieszkania” – wyjaśnia kapłan twierdząc, że pomoc, jaką Kościół może udzielić chrześcijańskim uchodźcom zależy od hojności wiernych. Chrześcijanie z Syrii, którzy mieszkają w USA, odpowiedzieli na błagania Kościoła i pozwolili uchodźcom na zamieszkanie w ich domach letniskowych. Ksiądz Luka podkreślił, że jego diecezja była w stanie zapewnić pomoc humanitarną w postaci dystrybucji jedzenia i odzieży dla uchodźców dzięki pomocy ze strony międzynarodowych organizacji charytatywnych, włączając w to Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Według księdza Luka wszyscy cywile opuścili miasto Sadad, a wojska wierne rządowi Syrii bronią miasto przed terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego. Jednakże sytuacja nie jest łatwa. „Walki o to miasto są bardzo brutalne. Terroryści z Państwa Islamskiego używają każdej broni ciężkiej i walczą zaciekle” – powiedział ksiądz Luka. Miasto Sadad jest ważnym celem dla islamistów z punktu widzenia strategicznego. „To miasto znajduje się blisko autostrady pomiędzy Damaszkiem i Homs. Terroryści chcą zająć Sadad, aby zakłócić ruch uliczny. Co więcej, jeśli zajmą Sadad, to zbliżą się do podbicia Homs, którego obszar posiada złoża ropy naftowej” – wyjaśnia duchowny. Według księdza Luka islamiści chcą podbić Sadad, ponieważ większość mieszkańców tego miasta stanowią chrześcijanie. „Kiedy terroryści podbili miasto Al-Qaryatayn, ogłosili, że zabiją wszystkich chrześcijan w Sadad”.
Miasto Sadad jest centrum chrześcijan i ma dla nich ogromne znaczenie. „Mieszkańcy tego miasta mówią w języku aramejskim, którego używał sam Jezus Chrystus. Co więcej, w tym mieście znajdują się bardzo ważne kościoły i tym samym to miasto jest naszą chrześcijańską spuścizną. Strata tego miasta nie wchodzi w grę, ponieważ bardzo boimy się utraty naszego kulturalnego dziedzictwa. Błagamy społeczność międzynarodową o zaprzestanie tej wojny. Wiele osób, które znam, doświadczyło ludobójstwa sto lat temu w 1915 roku. Teraz w XXI wieku nie potrzebujemy kolejnych masowych mordów chrześcijan” – wyjaśnia ksiądz Luka.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomaga cierpiącym chrześcijanom w Syrii od czasu wybuchu wojny domowej w 2011 roku. Do września bieżącego roku przekazała 8,6 mln euro na realizację projektów pomocy humanitarnej i pastoralnej.
Autor: Oliver Maksan
Tłumaczenie: mgr Marcin Rak

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW