Syria: PKWP zwiększa swoje wsparcie dla poszkodowanych chrześcijan
27 lip 2022Kraj wkroczył w 12 rok wojny domowej.
Zdj. ACN International / OSDC (Centrum Prawosławnej Pomocy Społecznej i Rozwoju) – zapisy studentów beneficjentów stypendiów; Homs, Syria.
W połowie czerwca br. Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) zatwierdziła finansowanie 22 nowych projektów w Syrii – kraju, który pozostaje bardzo bliski sercu Kościoła katolickiego, co wielokrotnie wyrażał papież Franciszek, ale gdzie chrześcijanom coraz trudniej jest egzystować.
PKWP zwiększyła swoje wsparcie dla Syrii, próbując zrównoważyć skutki kryzysu finansowego, paraliżującego kraj, który wkroczył już w 12 rok wojny domowej. Decyzja o sfinansowaniu 22 nowych projektów została podjęta po marcowej konferencji w Damaszku, podczas której nuncjusz apostolski, kardynał Mario Zenari, zwrócił się z apelem do katolickich organizacji charytatywnych: „Nie pozwólcie umrzeć nadziei!”. (Więcej o konferencji pisaliśmy w marcu: https://pkwp.org/newsy/wielu_chrzescijanom_brakuje_nadziei_ta_zas_ktora_znajduja_czesto_ma_swe_zrodlo_w_inicjatywach_kosciola)
Potrzeby są ogromne – przeciętna rodzina zarabia około 21 dolarów miesięcznie, ale by przeżyć, potrzebuje co najmniej 160 dolarów. Nowo zatwierdzone projekty obejmują różne dziedziny, od bezpośredniego wsparcia ekonomicznego i żywnościowego dla ubogich rodzin po stypendia. PKWP będzie opłacać obozy letnie dla dzieci i osób niepełnosprawnych, a także zapewni podstawową pomoc egzystencjalną dla osób starszych i chorych. Pomoże również niektórym rodzinom żyjącym w ubóstwie w pokryciu kosztów wynajmu.
Jeżeli chodzi o infrastrukturę, Papieskie Stowarzyszenie pokryje koszty naprawy kościołów zniszczonych w czasie wojny domowej, aby chrześcijanie mieli gdzie się gromadzić, by wyznawać i pielęgnować swoją wiarę, która często jest jednym z niewielu źródeł nadziei.
Aby młodzi ludzie byli lepiej przygotowani do życia w przyszłości i nie musieli emigrować, przyznanych zostało 500 stypendiów uniwersyteckich. „Młodzież jest przyszłością kraju” – mówi s. Chanaa ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Jeanne Antide i dodaje: „Chciałabym przekazać podziękowania od studentów, którzy dzięki Wam mogą kontynuować swoją edukację. Niech Bóg zachowa was i błogosławi wszystkie wasze projekty”.
Dyrektor ds. projektów PKWP, Regina Lynch, uczestniczyła w marcowej konferencji w Damaszku i na własne oczy widziała cierpienie wspólnoty chrześcijańskiej. Jej opinie miały kluczowe znaczenie przy wyborze projektów, które będziemy wspierać: „Wśród syryjskich wyznawców Chrystusa powszechna jest rozpacz. Wielu z nich brakuje nadziei, ta zaś, którą znajdują, często ma swe źródło w inicjatywach Kościoła”- wyjaśnia i podkreśla jednocześnie: „Cieszymy się więc, że możemy wspierać projekty ukierunkowane specjalnie na dawanie ludziom nadziei w rozpaczliwych sytuacjach”.
Chrześcijanie stanowili kiedyś około 10% populacji Syrii i pomimo autorytarnego charakteru reżimu, nie byli prześladowani. Wojna domowa zmieniła życie większości wspólnot chrześcijańskich. Od jej rozpoczęcia w 2010 r. wielu wyznawców Chrystusa doświadczyło prześladowania, a inni niszczących skutków działań wojennych. Setki tysięcy chrześcijan uciekło do innych krajów, a ich odsetek w stosunku do reszty populacji znacznie spadł.
Papież Franciszek nigdy nie przestał wyrażać swojej troski o Syrię. Podczas marcowej konferencji pod hasłem „Kościół jako Dom Miłosierdzia. Synodalność i Koordynacja” Ojciec Święty skierował do lokalnej wspólnoty chrześcijańskiej przesłanie: „Nie jesteście zapomniani; Kościół nadal troszczy się o wasze dobro, ponieważ jesteście protagonistami misji Jezusa na tej ziemi”.