Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Syria: Odbudowa Kościoła w Aleppo

SyriaDzięki kampanii „Build to Stay” („Buduj, aby zostać”), która powstała z inicjatywy arcybiskupa Jean-Clement Jeanbart'a, prowadzone są prace remontowe oraz odbudowa mieszkań i kościołów.

Pan Abboud Banna, 74 letni katolik należący do Kościoła Melchickiego, jest jednym z nieszczęśliwych mieszkańców miasta Aleppo. Jego dom został poważnie uszkodzony podczas ostatniego bombardowania dzielnicy chrześcijan w tym mieście. Obecnie pan Banna mieszka w jednym pokoju wraz ze swoją 74 letnią żoną, która cierpi na chorobę Alzheimera, samotną córką Dalal i wnuczką Liną mając nadzieję na lepsze czasy. Obrażenia jego ręki nie pozwalają mu na podjęcie jakiejkolwiek pracy.

Jednak miejscowy kościół jest nadzieją dla 74 letniego katolika. Pod egidą kampanii „Build to Stay” („Buduj, aby zostać”), która powstała z inicjatywy arcybiskupa Jean-Clement Jeanbart'a, prowadzone są prace remontowe domu rodzinnego pana Banna. „Build to Stay” zapewnia szkolenie i fundusze dla chrześcijan, których domy zostały zniszczone podczas wojny domowej w Syrii. Murarstwo i bardziej zaawansowane techniki budownictwa znajdują się w programie nauczania powyższej kampanii. Co więcej, miejscowy kościół przyznaje rodzinie Banna przyzwoitą pensję, aby mogła utrzymać się przez miesiąc. Niezłomny arcybiskup jest bardzo zdeterminowany, aby zapewnić przyszłość chrześcijanom w Syrii, nawet jeśli owoce będą widoczne dopiero po długim czasie.

Pan Banna jest nadal w wielkim szoku z powodu pocisków, które trafiły zarówno jego dom jak i mieszkanie jego córki. Z powodu utraty dachu nad głową znalazł się w trudnym położeniu, chcąc zapewnić schronienie swojej żonie. 74 letni katolik zawdzięcza swojej wierze przetrwanie w tym „okrutnym czasie”: „Zawsze ufałem, że Bóg nie opuścił mnie, tylko uśmierzał mój ból, umacniał w chwilach zmęczenia i niepewności”.

Pan Banna jest bardzo wdzięczny miejscowej parafii, która hojnie udzieliła pomocy jego rodzinie. Kościół zapewnił darmowy pokój, wyżywienie i opiekę medyczną rodzinie pana Banna. Jednak od czasu do czasu katolicka rodzina zmaga się z brakiem prądu i wody, a pan Banna nadal obawia się zbombardowania mieszkania przez pociski. Modli się o zwiększenie bezpieczeństwa w mieście Aleppo i z nadzieją oczekuje na dzień, kiedy z pomocą Boga i Kościoła będzie mógł powrócić do swojego rodzinnego domu, znaleźć pracę i zapewnić swojej rodzinie lepszą przyszłość. Obecnie kampania arcybiskupa Jeanbart'a „Build to Stay” pomaga w utrzymaniu rodziny Banna.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie dzięki hojności darczyńców, wspomogła kampanię arcybiskupa grantem w wysokości 254.000 euro.

Tłumaczenie: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW