Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Syria: Nie traćcie wiary w swoich sąsiadów

SyriaSyryjscy patriarchowie wzywają wiernych do współpracy z muzułmańskimi sąsiadami w walce z ekstremizmem.

Patriarchowie Bliskiego Wschodu wezwali wiernych do nawiązania bliższej współpracy ze swoimi muzułmańskimi sąsiadami w walce z islamską ideologią, przekonując, że ekstremizm zagraża ludziom wszystkich wyznań.

We wspólnym komunikacie duszpasterskim pięciu patriarchów Antiochii (współczesna Turcja, w pobliżu granicy z Syrią) powiedziało, że większość muzułmanów w regionie sprzeciwia się sunnickiej ideologii fundamentalistycznej Takfiri, która potępia wpływ idei liberalizmu w obrębie islamu i jest postrzegana jako zachęta do przemocy.

Kierując swoje uwagi do wiernych chrześcijan, patriarchowie stwierdzili: „Nasi [muzułmańscy] partnerzy zdają sobie sprawę z waszego cierpieniach i współczucia".

Wzywając chrześcijan do „pozostania w dobrych relacjach ze swoimi muzułmańskimi braćmi i siostrami", patriarchowie powiedzieli, że wielu lokalnych muzułmanów „staje do konfrontacji ze swoimi przywódcami na rzecz całkowitej eliminacji myśli Takfiri...”

„Najwyższy czas, by postawić się ideologii Takfiri; by wysuszyć źródło, z którego wypływa poprzez wprowadzenie pewnego rodzaju edukacji religijnej zachęcającej do przyjęcia postawy otwartości, spokoju i wolności przekonań”.

Komunikat duszpasterski został podany do publicznej wiadomości po spotkaniu w prawosławnym kościele Al Maryamiyah w Damaszku.

Kopia wiadomości została wysłana do katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która jest odpowiedzialna za organizowanie duszpasterskiej oraz doraźnej pomocy dla chrześcijan i innych uciekających przed prześladowaniami i wszelkimi aktami przemocy w Syrii, Iraku i innych krajach regionu.

Pod wiadomością znalazły się nazwiska pięciu patriarchów Antiochii i całego Wschodu – patriarchów: prawosławnego Jana X, melchickiego Gregoriosa III, syryjsko-katolickiego Józefa III Younana, maronickiego Bechary Boutrosa Raia i syryjsko-ortodoksyjnego Ignacego Efrema II.

W swoim komunikacie duszpasterskim patriarchowie przynaglili zgromadzenia do zaangażowania się w rodzaj „krytycznego myślenia", którego celem byłoby ustanowienie obywatelstwa dla mniejszości religijnych w krajach muzułmańskich.

Wszystkich pięciu patriarchów Antiochii podkreśliło zgodnie, że przemoc i akty terroryzmu były dziełem mniejszości, a większość muzułmanów to dla nich „partnerzy żyjący na tej samej ziemi i dzielący to samo przeznaczenie".

Patriarchowie wyraźnie podkreślili swój apel do społeczności międzynarodowej o pomoc w zakończeniu kryzysu w Syrii i znalezieniu „pokojowych i politycznych rozwiązań konfliktu".

W przedstawionym stanowisku proszą również rządy zagranicznych krajów, aby pomogły przesiedleńcom powrócić do swoich ojczyzn i odzyskać swoje majątki oraz „o ochronę ich praw obywatelskich".

Przemawiając na spotkaniu zorganizowanym przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie w zeszłym tygodniu w Szkocji, libański ksiądz maronita Samer Nassif oszacował, że od 2003 roku, „półtora miliona chrześcijan zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i wiosek w Iraku i Syrii”.

Nie widząc końca migracji ludzi różnych wyznań z Syrii i innych miejsc na Bliskim Wschodzie, patriarchowie zaapelowali do świata o modlitwę za ludzi uwikłanych w cierpienie.

Kierując swoje uwagi do społeczności międzynarodowej, patriarchowie oświadczyli: „Nie ignorujcie tego zaproszenia do zbawienia świata”.

„Wiedzcie, że to poprzez was Ewangelia Chrystusa pozostaje skuteczna w Kościele Antiochii".

PKWP ponawia apel o modlitwę w intencji tego regionu.

Od chwili wybuchu kryzysu na Bliskim Wschodzie w wyniku Arabskiej Wiosny w 2011 roku Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazała artykuły spożywcze, schronienie i lekarstwa dla tysięcy chrześcijan i innych pokrzywdzonych zarówno przesiedleńców wewnętrznych, jak i uchodźców mieszkających za granicą.

PKWP

Tł. Paulina Ślaska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW