Syria: „Mamy nadzieję, że zawieszenie broni zapoczątkuje koniec wojny”.
12 mar 2016Hierarcha Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego wyraził nadzieję, że obecne zawieszenie broni, rozpoczęte 27 lutego, będzie początkiem końca wojny w Syrii.
W rozmowie ze Stowarzyszeniem Papieskim Pomoc Kościołowi w Potrzebie arcybiskup Selwanos Boutros Alnemeh, hierarcha z Homs i Hama, tak powiedział o tymczasowym zawieszeniu broni, które wprowadzono 27 lutego bieżącego roku: „Modlimy się do Boga, aby wpłynął na każdy dobry uczynek, a zawieszenie broni należy do takich uczynków, szczególnie po długiej wojnie. Prosimy Boga, aby pobłogosławił ten krok, który przyczyni się do zakończenia wojny w naszej ukochanej Syrii”.
Hierarcha wyraził swoją radość z powodu uwolnienia chrześcijańskich zakładników, którzy byli przetrzymywani przez ekstremistów należących do tzw. Państwa Islamskiego. 22 lutego islamiści uwolnili 43 zakładników z grupy 253 chrześcijan, których porwano rok temu, kiedy bojownicy państwa islamskiego podbijali region Khabur znajdujący się w północno–wschodniej Syrii. W tym czasie około 3000 chrześcijan musiało uciekać ze swoich wiosek w obliczu ataku islamistów. „Nie ma wątpliwości, że uwolnienie zakładników jest radością dla wszystkich chrześcijan i zwiększyło wiarę, że Bóg nadal dokonuje cudów w trudnych czasach i wysłuchuje modlitw dobrych ludzi”. Obecnie ekstremiści z państwa islamskiego nadal przetrzymują ponad 170 chrześcijan z syryjskiego miasta Al–Qaryatayn, które znalazło się pod kontrolą muzułmanów w sierpniu 2015 roku. Dżihadyści zniszczyli liczący ponad 1500 lat klasztor Mar Elian.
Według arcybiskupa Selwanos’a chrześcijanie nadal żyją w strachu przed państwem islamskim i innymi grupami muzułmańskich ekstremistów, nawet po uwolnieniu zakładników pochodzących z regionu Khabur. „Jednak ten strach jest nadzieją, że ten stan rzeczy wkrótce się skończy. Chrześcijanie kochają pokój i szukają go na wszystkie możliwe sposoby” – powiedział arcybiskup.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera pracę humanitarną arcybiskupa Selwanos’a. Od czasu wybuchu wojny w Syrii organizacja przekazała ponad 11 mln euro na realizację projektów pomocy humanitarnej i pastoralnej. Pomoc skupia się głównie na wspieraniu uchodźców wewnętrznych.
Autor: Oliver Maksan
Tłumaczenie: Marcin Rak