Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Syria: Dzieci jako mediatorzy

„Dobry Boże, proszę zakończ już tę wojnę, żebyśmy mogli w końcu wrócić do domu"- to jest modlitwa dzieci, które przybyły z innych części Syrii do „Wadi al Nasara", „Doliny Chrześcijan", w zachodniej części kraju.

Siostra Marie-Rose Al Barkilfrom od Sióstr Najświętszych Serc Jezusa i Maryi kocha je wszystkie. „Jesteście ukochanymi dziećmi bożymi"- powtarza im siostra Marie-Rose. Ale nie tylko, tańczy i modli się z nimi, śmieje się i modli i opowiada im przypowieści.

„Pokój zaczyna się w rodzinie"- tym kieruje się siostra Marie-Rose. „Ludzie są bardzo spięci z powodu wojny; jest co raz więcej konfliktów w rodzinach. Dzieci stają się agresywniejsze, obrażają siebie nawzajem i walczą ze sobą. Wykracza to poza normalne dziecięce konflikty. Nawet wśród dziewczynek rośnie chęć używania przemocy- zaznacza z przejęciem siostra Marie-Rose. „Dzieci są świadome tego co dzieje się w naszym kraju. Wyrażają to poprzez zabawy i rysunki".

Siostra Marie-Rose opiekuje się 170 dziećmi w ramach programu „Dzieci jako mediatorzy" (Children as Peacemakers), który obejmuje wiele różnych czynności i zajęć. „Przykładowo raz zrobiliśmy sałatkę owocową z grupą dzieci. W trakcie przygotowań mogliśmy porozmawiać o tym jak wszyscy ludzie są różni tak jak różne są owoce: jabłka, pomarańcze itd. Rozmawialiśmy o Chrześcijanach i Muzułmanach i o tym, że nóż nie powinien służyć do zabijania, ale do krojenia rzeczy takich jak owoce", wyjaśniała siostra Marie-Rose. Jakaś mała dziewczynka idealnie to podsumowała: „Dobry Boże obdarz wszystkich ludzi dobrymi talentami. Wszyscy musimy żyć razem. Nie żyjemy po to żeby zabijać siebie".

Dzieci często pracują w ogrodzie, gdzie uprawiają swoje warzywa i kwiaty. „Obserwują jak rosną rośliny i uczą się, że potrzebują one dużo czasu, żeby urosnąć". Oni rozumieją „to jest jak ze mną kiedy rosnę dzięki miłości Boga i moich rodziców." Siostra Marie-Rose i jej wolontariusze również czytają swoim dzieciom przypowieści z Ewangelii, na przykład o ślepcu, który prosił Jezusa o pomoc i został uzdrowiony. „Czego chcecie od Jezusa?"- pytają tych malutkich. „Chcemy pokoju" odpowiadają. Dzięki przypowieściom uczą się jak ważna jest modlitwa. Te przesłanie przynosi efekty ponieważ jeśli pojawiają się konflikty w rodzinach to właśnie często dzieci mówią swoim rodzicom: „Musisz się modlić o pokój".

Jakiś czas temu dzieci odwiedził Biskup. Dzieci tańczyły i przedstawiały sceny z Biblii. Mówiły -„Jesteśmy dziećmi pokoju". Siostra Marie-Rose była szczególnie uradowana tym stwierdzeniem. Pracuje nie tylko z dziećmi ale również z ich rodzicami powtarzając im: „Nie zabijajcie tego piękna, które jest w sercach dzieci , piękna wiary, pokory i miłości". Zdarza się czasem, że siostra Marie-Rose zadaje sobie pytanie, czy te piękno już nie zostało zniszczone przed wojną: „Już wcześniej było tyle egoizmu, powierzchowności, tyle wzajemnego odrzucenia między ludźmi. Społeczeństwo było bardzo skupione na konsumpcji, wygląd często liczył się bardziej niż prawdziwe wartości. Może wojna sprowadzi nas do korzeni i wiary".

Przed nami wciąż długa droga. Ale pokój buduje się małymi krokami: zaczyna się w sercach jednostek, w rodzinach, we wspólnym życiu dzień po dniu. Siostra Marie-Rose pielęgnuje te piękno w sercach dzieci, żeby mogły stać się sprawcami pokoju. To jest właśnie światło nadziei w kraju, który co raz bardziej pogrąża się w mrokach nienawiści i przemocy. Syryjskie dzieci modlą się dzień w dzień „Boże spraw, żeby wojna się skończyła, żebyśmy mogli w końcu wrócić do domu". Gdy już ich modlitwy zostaną wysłuchane pewnego dnia, ich serca powinny być gotowe do pracy nad przyszłością, w której panuje pokój.

PKWP - Eva -Maria Kolmann

(tł. S. Lewandowska)

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW